1. Kevesebb zsiradékot!
Nem minden zsiradék egészségtelen. A telített zsírok helyett, mint pl. a vaj, használj telítetlen zsiradékokat, mint az olívaolaj.
De ezeket se alkalmazd korlátlanul, hiszen valamennyi fajta zsiradék sok kalóriát tartalmaz.
2. Válaszd a teljes értékű gabonákat!
A finomított lisztet tartalmazó élelmiszerek és az egészségtelen köretek helyett válaszd a teljes kiőrlésű lisztből készült termékeket, köretként pedig a rizst vagy a bulgurt.
Ezek sok rostot, B-vitamint, magnéziumot, cinket és más fontos tápanyagot tartalmaznak.
3. Zöldségből és gyümölcsből sosem lehet túl sok!
Egy nap 4-13 adag zöldséget és gyümölcsöt kellene elfogyasztanod. A legtöbben ennek a mennyiségnek a közelében sem járnak. Ha vásárolsz, legyen pakold tele a kosarad úgy, hogy legyen minél színesebb!
A ragyogó színű zöldségek és gyümölcsök nemcsak vitaminból, de antioxidánsból is sokat tartalmaznak. 1 adagnak gyümölcsből ½ bögrét, zöldségből 1 bögrét számolj.
4. Nem minden a hús!
Bár kiváló fehérjeforrás, a húsfogyasztást ne vidd túlzásba! A diétádat a húsban lévő telített zsírokkal könnyen tönkreteheted.
Ezért a vöröshúst, a halat és a szárnyashúst is csak mértékkel fogyaszd, a tányér nagy részét zöldségekkel töltsd meg!
5. Válassz alacsony zsírtartalmú tejtermékeket!
A tejtermékek bőséges kálcium források. A telített zsírokat könnyedén kiiktathatod az ételekből, ha főzéshez és sütéshez alacsony zsírtartalmú tejet, sajtot, tejszínt és joghurtot használsz.
6. Kisebb adagok
Az egyik legjobb módja annak, hogy elkerüljük a betegségekért is felelős túlsúly kialakulását, ha kevesebbet eszünk. Ezt pedig legkönnyebben úgy valósíthatjuk meg, ha kisebb adagokat pakolunk a tányérunkra.
Ha mégis túl nagy lenne a csábítás, egyszerűen főzz kisebb mennyiséget!
7. Óvatosan az édesítéssel!
A cukor bármilyen fajtája – legyen az méz, barna cukor, juharszirup, gyümölcscukor – szinte nulla tápérték mellett rengeteg felesleges kalóriát juttat a szervezetbe.
Ha egészségesen szeretnél főzni, a receptben előírt cukor adagoknak legfeljebb a harmadát használd!
8. Tartsd a szemed a sószórón!
Ha magas vérnyomásod van, akkor főleg, de ha nincs, akkor meg elővigyázatosságból bánj körültekintően a sóval! A szakértők szerint az egészség megőrzéséhez naponta összesen legfeljebb 1 teáskanál só elfogyasztása megengedett.
9. Engedd érvényesülni a természetes ízeket!
A tartósított, ízfokozókkal teli készételek helyett te készítsd el a saját ételedet, mégpedig intenzív ízű, friss fűszernövényekkel vagy akár egzotikus gyümölcsökkel, citrusfélékkel!
Ne foszd meg magad a természetes ízek adta örömöktől!
10. Legyél tudatos és élvezd az ételeket!
Ahelyett, hogy a legkényelmesebben elérhető élelmiszereket vásárolnád és fogyasztanád, légy tudatos a táplálkozásban!
Ha körültekintően válogatod meg az alapanyagokat, az elkészült étel ízével is garantáltan elégedett leszel!