Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

10 meglepő alapanyag, amit levesbetétként használhatsz

Dátum: 2019-12-02 / Írta: Budai István / Látták: 717 /

Ha levesbetét, akkor tészta. Te is így gondolkodtál eddig? Pedig széles a skála a levesbevalók tekintetében, nem árt néha frissíteni, változatosabbá tenni a leveseket, akár olyan alapanyagokkal, amiket eddig nem el sem tudtál képzelni levesbetétként. Most ehhez adunk tippeket!




  • 1. Sajt

    Sajtból készíthetünk ropogós chips-et és finom gombócot is krémlevesekbe. Kemény sajtokat használjunk hozzá, reszeljük le és halmozzunk belőle kis kupacokat egy sütőpapírral bélelt tepsibe. A kupacok között tartsunk távolságot, hiszen a sajt szét fog folyni olvadás közben. Pár perc alatt elkészül. Ha nem natúr sajtchipset szeretnénk, ízesíthetjük fűszerekkel, pl. bazsalikommal, borssal, de szórhatunk a tetejére ropogós magvakat is.

    A sajtgombóc szintén a krémlevesek, tejszínnel, tárkonnyal, gombával készült levesek finom betétje. 10 dkg parmezánt lereszelve keverjük össze egy tojással, majd adjunk hozzá annyi lisztet, amennyit felvesz. Sózzuk, borsozzuk, összekeverjük, majd hagyjuk 10 percig állni. Utána könnyen formázhatunk belőle gombócokat, amiket forrásban lévő vízben, fedő alatt 5 perc alatt főzünk készre.

    2. Rizs

    Ritkán használjuk, pedig nagyon laktató, tartalmas levesbetét készülhet belőle. Mivel sok benne a keményítő, a leves sűrítéséhez is kiváló, de ha nem szeretnénk, hogy sűrítse a levest, külön főzzük meg és utólag tegyük bele. A rizsgombóc tipikus hozzávalója a csorbalevesnek, de kipróbálhatjuk paradicsomlevesbe is.
    Elkészítéséhez 10 dkg rizst kb. 1 dl tejben puhára főzünk. 2 tojássárgáját összekeverünk 3 dkg vajjal és ehhez hozzáadjuk a rizst. Tegyünk bele annyi lisztet, amennyit felvesz. Formázzunk gombócokat és a levesbe téve főzzük őket készre.

    3. Spenót

    A spenótgombóc elkészítése sem ördöngősség, bár valamivel időigényesebb feladat. Zöldségleveseket és krémleveseket is gazdagíthatunk vele. 25 dkg spenótot leforrázunk, kinyomkodjuk és addig főzzük, míg elfő a leve. Egy kisebb fej vöröshagymát apróra vágva, olajon megfonnyasztunk és hozzákeverjük a spenóthoz. Mehet bele 2 tojás és 10 dkg zsemlemorzsa, só, bors. Diónyi gombócokat formázunk és a levesben megfőzzük őket.
    Spenót hozzáadásával húsgombócot is készíthetünk a levesekbe.

    4. Mandula

    Édes levesek, gyümölcslevesek koronája lehet a mandula, melyet pirítva, de akár natúran, pehely formájában is használhatunk betétként. Friss roppanósságot ad és nemcsak édes levsekhez illik. Ha összetevőként használjuk fel, adhatjuk gombócokhoz vagy készíthetünk belőle chipset is pl. sajttal összekeverve.

    5. Aszalt gyümölcsök

    Szintén gyümölcslevesek, édes ízvilágú levesek kitűnő betétje az aszalt gyümölcs, ami a pépesített levesnek textúrát, roppanósabb állagot ad. Apróra darabolt szilva, barack, áfonya, füge is kerülhet a levesbe. Ha túl kemény lenne a gyümölcs, ami pl. a mazsola esetében gyakran előfordul, előtte áztassuk be és úgy tegyük a levesbe tálalás előtt.

    6. Túró

    Hogyan kerül túró a levesbe? Hát galuska formájában! 1 dkg margarint keverjünk össze 1 tojással. Adjunk hozzá 12 dkg túrót, 5 dkg búzadarát, majd sózzuk meg. Ha jól összegyúrtuk, tegyük a hűtőbe pihenni egy negyed órára, majd kanállal formázzunk belőle galuskákat és sós vízben főzzük ki őket. Tejfölös levesekbe remek betét lesz!

    7. Palacsintatészta

    Érdemes kirpóbálni, hiszen fűszeresen elkészítve a semlegesebb ízű leveseknek is képes igazi karaktert adni. A palacsintatésztát a hagyományos módon készítsük el, sózzuk, borsozzuk, tetszőlegesen fűszerezzük akár zöldfűszerekkel, akár a leves fajtájától illően keleti fűszerekkel, majd vékony metéltre vágva adjuk a leveshez.

    8. Csírák

    Mivel rendkívül magas a vitamin- és ásványi anyag tartalmuk, nagyban növelik az elkészült leves tápértékét. Ez pedig különösen fontos a téli időszakban. A csírákat semleges ízük miatt édes és sós levesekbe is felhasználhatjuk. Ne süssük és ne főzzük, csak tálalás előtt szórjuk rá a levesre. Dekorációnak sem lesz utolsó!

    9. Eper

    Bár gyümölcslevesekre félbe vágva is fel szokták tenni, létezik egy fantáziadúsabb verziója is. Készíthetünk belőle eperchipset úgy, hogy a szemeket 1-2 milliméter vastagságú szeletekre vágjuk, olvasztott vajban megforgatjuk, majd egy sütőpapírral bélelt tepsiben a forró sütőbe tesszük. 125 fokon, légkeverésen 30-40 perc alatt ropogósra sül.

    10. Menta

    Üde, friss ízével nemcsak a gyümölcsleveseket teszi izgalmasabbá, de remekül illik az édes zöldborsóhoz is. Adhatjuk gombócokhoz – pl. levesbetétnek készített túrógombóchoz -, de tejben való kifőzésével készíthetünk belőle habot is, ami dekorációs elemként is remekül megállja a helyét a levesben.

    Szólj hozzá