1. Pizza
Állítólag ez az étel okozza a legtöbb függőséget a világon. A finom tészta, az olvadt sajt és az intenzív ízű feltétek nem csoda, hogy ekkora hatással vannak az emberiségre! Miközben pizzát eszünk, a vércukorszintünk egyből megugrik, amikor pedig lezuhan, újra megéhezünk és még több pizzára vágyunk.
2. Fagyi
A fagyi iránti vágy egy függő számára kielégíthetetlen. A magas cukortartalom és a krémes állag éppen úgy hatnak az agyra, mint a drogok. A sok cukortól jól érzed magad, mikor elfogyasztod, majd a vércukorszinteddel együtt a jó kedved is megzuhan. Ha a szervezet hozzászokik a rengeteg cukorhoz, mikor kevesebbet próbálnál enni belőle, máris jelzi, hogy hiány van és még többet fog követelni magának.
3. Sült krumpli
Roppanós, forró és sós – ez a hármas azt üzeni a nyelvünknek és az agyunknak, hogy együnk belőle még többet. A sült krumpli magas zsírtartalma aktivál a szánkban bizonyos receptorokat, melyek azt a jelet továbbítják a bélrendszernek és az agynak, hogy még több krumplira van szükségünk. Valahányszor meglátod a sült krumplit az étlapon vagy a menütáblán, sürgető érzésed támad, hogy rendelj egy adagot. Egyszerűen azért, mert nem tudsz ellenállni neki.
4. Szénsavas üdítők
Ezekben az italokban semmi tápanyag nincs, van viszont jó adag cukor, ami eleve felelős a függőségért. Akárcsak az édességek, az üdítők is stimulálják a dopamin termelődést. A bennük lévő koffein pedig még egy löketet ad a cukor mellé. Ha felhagysz a koffeinnel, elvonási tüneteid lesznek, érzelmileg ingataggá válsz, fájhat a fejed, lelassulsz.
5. Chips
Újra meg újra veszel belőle, egy zacskó chipset percek alatt eltüntetsz. Ebből már tudhatod, hogy közelítesz a függőség felé. Bár a chipsekben nincs egy bizonyos összetevő, ami az agyban speciális receptorokat aktiválna, melyek aztán eufórikus érzést vagy függőséget okoznak, van egy másik mód, amivel hatnak ránk. Az egyszerű szénhidrátokat is függőséget okozónak tekinthetjük, mert gyorsan megemelkedik tőlük a vércukorszint, amitől hirtelen megnő az energiánk. Ez az energia azonban hamar kimerül, ekkor érezzük a késztetést, hogy még és még együnk belőle, hogy a vércukrunkat magasan tartsuk.
6. Sajt
A sajtok többsége nagyon sok zsírt és koleszterint tartalmaz. Ezenkívül van bennük egy kazomorfin nevű összetevő, ami az agyban a kellemes érzést okozó receptorokhoz kapcsolódik. Hatására dopamin szabadul fel, ami azt üzeni szervezetünknek, hogy a sajt jó érzéseket okozott, tehát együnk belőle még! Bár a sajt kis mértékben akár egészséges is lehet, függőséget okozó élelmiszerként tarthatjuk számon.
7. Csokoládé
Nem maradhat ki a listáról a csokoládé, ami rengeteg embert tett függővé. Ugyanolyan örömérzetet okoz az agyban, mint az alkohol vagy egyes drogok. A szájban is jó érzést kelt, hatására oxitocin termelődik, ami megduplázza a kellemes érzetet. Idővel az agyunk elkezdi keresni, hogy hogyan juthat még több dopaminhoz, ezért érzünk késztetést, hogy csokiból még többet majszoljunk.
8. Sütemények
Ki hibáztatna, hogy képtelen vagy ellenállni ezeknek az édes falatoknak? A cukorral és más ízesítőkkel teli torták és sütemények könnyen függővé tehetnek bárkit. Sokszor megtalálható bennük a függőséget okozó, magas fruktóztartalmú kukoricaszirup, ami egyébként is káros az egészségre.
9. Gabonapelyhek
A ludas ez esetben is a cukor, főleg, ha alacsony rosttartalmú pelyhekkel kombinálják. Mikor gabonapelyhet vásárolsz, mindig figyeld az összetevők listáját és a tápanyag táblázatot! Olyat válassz, ami adagonként legfeljebb 4 g cukrot tartalmaz. Ezzel elkerülheted, hogy függővé válj.
10. Mikrós pattogatott kukorica
Megvan benne minden, amiért az agyunk rajong: sok só vagy rengeteg cukor és töméntelen zsír. Az ilyen ételek, melyek semmilyen tápanyagot nem tartalmaznak, elhitetik az aggyal, hogy jóllakatják szervezetünket. Ezektől viszont egyáltalán nem fogunk jóllakni, hiszen csak kalóriában dúskálnak, nem vitaminokban, fehérjékben vagy rostokban. Ezért egyre többet és többet kell ennünk belőle, míg az agyunk végre megérti, hogy már így is tele vagyunk tőlük.