1. Temperálás
Általában a csokoládé olvasztásánál alkalmazzák. A módszer lényege, hogy alacsony hőmérsékleten melegítjük az alapanyagot, közben folyamatosan ellenőrizve a hőfokát. Ha jól csináljuk, a temperált anyag fényes és aromás marad.
2. Dagasztás
A dagasztás azt a célt szolgálja, hogy a nyersanyagból homogén masszát képezzünk. Az egyik lehetőség, hogy az összes hozzávalót elkeverjük és egyszerre dagasztjuk, a másik, hogy kovászt készítünk és ehhez keverjük hozzá a többi összetevőt. A dagasztástól a tészta rugalmas, levegős lesz, a folyamat közben alakulnak ki azok a sikérszálak, melyek aztán tartást adnak a tésztának.
3. Kelesztés
A tészta összeállítását követő lépés, melynek hatására a tészta laza, lyukacsos szerkezetű lesz. Célja a térfogat növelése, a megfelelő íz és aroma kialakítása. A kelesztést befolyásoló tényezők a hőmérséklet és a páratartalom. Minél több zsiradékot tartalmaz a tészta, annál alacsonyabb hőmérsékleten kell keleszteni, pl. omlós és leveles tészták esetében.
4. Habbá verés
Végezhetjük kézzel vagy habverő géppel. A habbá verés során lazítjuk az anyagot azzal, hogy levegőt juttatunk bele. Habbá verésre a tojásfehérje alkalmas, mely nyomokban sem tartalmazhat tojássárgáját, de verhetünk habot tejszínből is, ami akkor sikerül a legjobban, ha hideg helyen végezzük.
5. Áthúzás
A bevonásnak az a fajtája, mikor a bevonandó felületre egyenletesen ráöntjük a bevonóanyagot. Ehhez egy széles pengéjű kést vagy még inkább spatulát célszerű használni. Ezzel a módszerrel lehet pl. a tortákat csokoládéval bevonni.
6. Burkolás
Mikor a sütemény tetejét szobahőmérsékleten képlékeny anyaggal borítjuk be. Ez többnyire hengerelt tésztával (marcipánnal) történik.
7. Dresszírozás
Mikor a nyomózsákba töltött, még képlékeny tésztát vagy krémet a megfelelő alakúra és méretűre formázva kinyomjuk.
8. Nehéz felvert tészta
Olyan piskótatészta, mely a tojássárga zsírtartalmánál több zsiradékot tartalmaz.
9. Ugrasztott csokoládé
Mikor a csokoládéhoz valamilyen folyadékot kevernek, pl. vizet vagy alkoholt.
10. Sokkolás
-33 – -40 fokon történő hirtelen hűtés. Ezzel az eljárással a sokkolt készítményben mikrokristályok alakulnak ki, melyek megakadályozzák a sejtroncsolást. Alkalmazzák fagylaltoknál, de forró anyagok lehűtésére is a baktériumok elszaporodásának megelőzésére.