A tojás jelentősége az étkezésben
D-, A- és E-vitamintartalma elképesztően magas, az ember számára a legkiválóbb kolin-forrás, vastartalma nagyobb arányban szívódik fel a tápcsatornánkban, mint a spenótból vagy sóskából.
Ellentmondásos hírnév
Néhány évtizeddel ezelőtt a tojás megítélését igen erőteljesen elrontotta az az orvosi körökből érkező vélekedés, hogy magas koleszterintartalma növeli a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. Azóta kiderült, hogy a tojásban található koleszterin az emberi szervezet számára nem ártalmas, sőt szüksége van rá, mert ártalmatlanná teszi az ún. rossz koleszterint.
Vannak, akik a tojást nehezen emészthető tápláléknak tartják, sőt különféle emésztési rendellenességek esetén nem is ajánlják a fogyasztását, pedig egyre több kutatás bizonyítja, hogy javítja az epeműködést, és csökkenti a vérnyomást, támogatja a hormonok és az idegrendszer működését.
Nem csak nem árt, de használ is?
A közelmúltban több nagyszabású megfigyelés is igazolta a tojás szerepét különféle krónikus betegségek megelőzésében. Például a cukorbetegség kialakulásának kockázata 37%-al csökken azoknál a férfiaknál, akik hetente négy tojást elfogyasztanak (a heti egy tojást fogyasztókhoz képest).
Ez a szignifikáns csökkenés akkor is megmutatkozott, ha az alanyok nem éltek éppen egészséges életmódot (keveset mozogtak, dohányoztak, sok stresszel szembesültek). A kockázatcsökkenés oka az, hogy a tojásban található összetevők a glükózanyagcserét optimalizálják és csökkentik a kezdődő gyulladásokat a szervezetben.
A rendszeres tojásfogyasztás csökkenti az LDL koleszterin részecskék méretét, amivel tulajdonképpen ártalmatlanná teszi őket, így segít megelőzni a plakkok kialakulását és az érelmeszesedést.