1. Kecskés felfedezés
A legenda szerint a 9. század környékén, egy afrikai kecskepásztor fedezte fel a kávét, kecskéi segítségével. Történt ugyanis, hogy kecskéi, miután jóllaktak a vörös kávébabcserje lelegelése után, napokig nem tudtak aludni, zavarva így pásztorukat is éjszakánként. A pásztor így megmutatta állatait egy szerzetesnek, aki megállapította, hogy talán az elfogyasztott ételük okozza furcsa viselkedésüket.
2. Tiltott boldogság
A kávéfogyasztás a történelem során már háromszor, három különböző országban is tiltott tevékenységnek számított. Első alkalommal Mekkában, a 16. században került betiltásra, ennek okáról pontos adatok nem maradtak fenn. Második alkalommal egy brit király, II. Károly tiltatta be a kávéházak üzemeltetését, ugyanis ezzel remélte megakadályozni, hogy felkelések törjenek ki az országban. Terve meghiúsult, felkelés tört ki a kávéházak betiltása ellen. Harmadjára 1677-ben, Németországban tiltotta be a kávét Nagy Frigyes király, mivel az élénkítő ital felfedezésének és elterjedésének hatására hatalmas mértékben áramlott ki az országból a pénz, amely nem volt jó hatással a gazdaságra.
3. Ahány ember annyi csésze
Természetesen nem kávézik mindenki a világon, azonban az emberek kávéfogyasztása így is hatalmas méreteket ölt. Egy év alatt 500 milliárd csésze kávét fogyaszt a világ, ez naponta 1,37 milliárd, óránként 57 millió, percenként 956 ezer és másodpercenként 16 ezer csésze forró ital elfogyasztását jelenti.
4. Kávé-fogadalom
Egykor a török esküvőkön a leendő férjnek meg kellett ígérnie a menyasszonynak, hogy egész élete során elegendő mennyiségű és kiváló minőségű kávéval fogja ellátni. Ha fogadalmát megszegte, az bizony a házasság érvénytelenítéséhez is vezethetett.
5. A keserű bor
A „kávé” egy arab eredetű szó, jelentése pedig „a bab bora”.