Cukorbetegségnek a glükóz elbontási zavarait nevezzük, amelynek oka a hasnyálmirigy által termelt inzulin nevű hormon hiánya, vagy a szervezet ezzel szembeni érzéketlensége (inzulin-rezisztencia). Ha kevés inzulin kerül a vérbe, vagy teljes hiány alakul ki, a vérben oldott cukor nem tud felszívódni a sejtekben, ezért magasabb lesz a vércukorszint.
A szénhidrogén beviteltől függetlenül a májunk is termel glükózt, ennek egyik célja a vércukorszint alsó határának a biztosítása. Inzulin nélkül a máj több glukózt termel, ezzel tovább növelve az amúgy is magas vércukorszintet.
Az inzulin hormon másik feladata a zsírkészletek szabályozása a szervezetben, ezért ha a szintje túl alacsony, vagy a szervezetünk rezisztens a hatására, a zsírraktárak lecsökkennek.
Az inzulinhiánynak több következménye is van: a sejtekben tápanyaghiány alakul ki, a zsírtartalékolás romlik, és a szervezet vizet veszít.
A diabétesznek két típusát különböztetjük meg: az 1-es típusú cukorbetegség gyorsan alakul ki, bármely életkorban, sokszor ketoacidózisos kóma következtében ismerik fel, míg a 2-es típus lassan, gyakran évtizedek alatt alakul ki, általában 40 év fölött, és az esetek többségében tünetmentes.
Milyen tünetek alapján kezdj el gyanakodni?
Állandó éhségérzet:
Mivel a sejtek a felszívódási zavar következtében kénytelenek nélkülözni a tápanyagforrásukat, azaz a glükózt, ezért állandó éhségérzet alakul ki. Ez a tünetcsoport néhány nap alatt jelentős teljesítménycsökkenéshez, állandó fáradtságérzethez vezet.
Nagy mennyiségű vizeletürítés mellett állandó szomjúságérzet:
A vér cukorszintjének megemelkedése következtében egy idő után képtelenné válik a vese arra, hogy visszatartsa a cukrot, amely így a vizelettel ürülni kezd, és sok folyadékot visz magával. A gyorsan kiürülő folyadék szomjúságérzetet okoz.
Különféle bőrproblémák, elhúzódó sebgyógyulás, viszkető bőrtünetek:
A sejtek hiányállapota, az alultápláltság következtében az életfolyamataik lelassulnak, így sérülés esetén lassabban regenerálódnak vagy termelődnek újra a bőrsejtek. Az anyagcsere felborulása és a vércukorszint emelkedése okozza a bőrtüneteket, a nagy mennyiségű cukor jelenléte kedvez a gombák elszaporodásának.
Éjszakai vádligörcsök:
Ezt a kellemetlen tünetet a szervezet elektrolit-háztartásának felborulása okozza. Ugyanezen ok miatt látászavarok is jelentkezhetnek.
hirtelen fogyás: az inzulin zsírtartalékolást elősegítő hatásának hiányában a zsírraktárak leépülnek.