Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

5 élelmiszer, ami a klímaváltozás miatt eltűnhet az életünkből

Dátum: 2025-04-30 / Írta: Budai István / Látták: /

Vajon mi kerül a tányérunkra 20 év múlva? A klímaváltozás nem csak olvadó jéghegyekről szól – már most veszélyezteti azokat az ételeket, amiket nap mint nap fogyasztunk. Most megmutatjuk azt az 5 alapanyagot, ami komoly veszélyben van, és lehet, hogy a következő generációk már csak hírből ismerik majd őket.

  • A világ éghajlata átalakul – és ezzel együtt az élelmiszertermelés is. A megváltozott csapadékeloszlás, a szélsőséges hőmérsékletek, a vízhiány és a növekvő kártevőnyomás olyan hatással van a mezőgazdaságra, amit már most is érezni lehet. Íme 5 élelmiszer, amelyet különösen veszélyeztet a klímaválság.

    1. Kávé

    A világ kávétermesztésének nagy része olyan trópusi területeken zajlik, ahol a hőmérséklet emelkedése és a szélsőséges időjárás csökkenti a termőterületek méretét. A kávécserjék érzékenyek, és ha így megy tovább, a termés minősége és mennyisége is látványosan csökkenhet.

    2. Csokoládé (kakaó)

    A kakaó is hasonló helyzetben van: kizárólag meleg, nedves éghajlaton termeszthető, de a csapadék egyre kiszámíthatatlanabb. A kórokozók és betegségek terjedése tovább nehezíti a termesztést – és ezzel veszélybe kerülnek a világ csokikészletei is.

    3. Banán

    A banán termesztése rendkívül vízigényes, és érzékeny a hőstresszre. Ráadásul a világpiacon domináns fajták (pl. Cavendish) genetikailag egyformák, így egyetlen gombás betegség is egész ültetvényeket pusztíthat ki – amit a melegedő klíma csak gyorsít.

    4. Méz

    A méhek világszerte pusztulnak – részben a rovarirtók, részben az időjárási szélsőségek és élőhelyvesztés miatt. A kevesebb beporzó kevesebb termést is jelent, de közvetlenül a méz is eltűnhet az asztalainkról, ha a méhpopulációk nem tudnak regenerálódni.

    5. Avokádó

    Az avokádótermesztés hatalmas vízhasználattal jár, sok helyen súlyos környezeti terhelést jelent. A hosszan tartó aszályok és vízhiányos régiók miatt hosszú távon nem lesz fenntartható – már most is látszik, hogy egyre drágább és kevésbé elérhető.

    Szólj hozzá