De vajon hogyan készíthetjük el úgy, hogy az eredmény ne csak esztétikus, hanem azonnal omlós, puha legyen? A mézeskalács elkészítésének sikeressége sok apró részleten múlik, a megfelelő tésztaállagtól kezdve a sütési idő pontos betartásáig. Ebben a cikkben minden lépést részletesen bemutatunk, hogy a mézeskalács ne csak a karácsony hangulatát, hanem az ünnepi asztal középpontját is garantálja.
Az ünnepi sütemények között a mézeskalács egy igazi klasszikus, amelyet már az elkészítés öröme is különlegessé tesz. Azonban ha nem megfelelően kezeljük a tésztát, a figurák könnyen kiszáradhatnak, ami ront az élvezeti értékükön. Egy jól elkészített mézeskalács azonnal fogyasztható, és hetekig megőrzi puhaságát, ha megfelelően tároljuk. Az alábbi lépésekkel és tippekkel garantáltan olyan mézeskalácsot készíthetünk, amely az egész család kedvence lesz.
Tippek és trükkök a tökéletes mézeskalácshoz
1. A tészta megfelelő állaga
Az összetevők hidegen tartása itt nem olyan kritikus, mint például a linzer esetében, de a tésztát gondosan össze kell gyúrni, hogy egynemű, rugalmas masszát kapjunk. A narancshéj és a fűszerek hozzáadása extra aromát kölcsönöz, és kiemeli az ünnepi ízvilágot.
2. Szaggatás és hőmérséklet
A tésztát érdemes 4-5 mm vastagra nyújtani, hogy a figurák ne száradjanak ki a sütés során. Ne feledjük, hogy a leeső részeket összegyúrhatjuk és újra felhasználhatjuk, de ügyeljünk rá, hogy a tészta ne melegedjen túl, mert ragacsossá válhat.
3. Sütési idő és hőfok
A mézeskalácsok 180 fokon, pontosan 10 perc alatt tökéletesen megsülnek. Ha a figurák halvány színt kapnak, de még kissé képlékenyek, akkor jó úton járunk. A sütőből kivéve hagyjuk őket teljesen kihűlni, hogy megszilárduljanak, de ne veszítsék el puhaságukat.
4. Íróka és díszítés
Az íróka elkészítésekor fontos, hogy a máz sűrű legyen, de könnyen kezelhető. A díszítést egyedi stílusban végezhetjük: a terülőmáz használata szép, egységes felületet biztosít, míg az írókával apróbb minták és kontúrok vihetők fel. Az íróka színezéséhez por vagy gél állagú ételfestéket használjunk, hogy a máz megtartsa a formáját.
5. Tárolás és fogyasztás
A mézeskalácsok azonnal fogyaszthatók, de ha díszíteni is szeretnénk, érdemes hagyni a mázat száradni egy éjszakán át. Hűvös, zárt dobozban tárolva hetekig megőrzik frissességüket, így előre is elkészíthetjük őket.
Mi a különbség az íróka és a terülőmáz között?
Az íróka és a terülőmáz hasonló alapanyagokból készülnek, de eltérő állaguk és felhasználási módjuk miatt más-más célt szolgálnak a mézeskalács díszítésében.
Íróka
Az íróka egy sűrű, nehezen folyó máz, amelyet főként aprólékos minták, kontúrok vagy finom részletek megrajzolására használunk. Ez az a fajta máz, amellyel például csipkeszerű mintákat, szövegeket vagy dekoratív vonalakat készítünk a mézeskalácsokra. Az íróka a megfelelő állagot akkor éri el, ha kanalazva alig vagy egyáltalán nem folyik le, és könnyedén megtartja a formáját a díszítés során.
Terülőmáz
A terülőmáz ezzel szemben egy hígabb, folyékonyabb változat, amelyet nagyobb felületek kitöltésére használunk. Az állaga olyan, hogy szép, egyenletes rétegben terül el a mézeskalácson, amikor ecsettel felvisszük vagy egyszerűen rácsorgatjuk. Az írókához képest a terülőmáz inkább szétterül a felületen, és a folyóssága miatt sima, fényes bevonatot képez.
Hogyan készítsük el a terülőmázat?
A terülőmáz alapja ugyanaz, mint az írókáé: porcukor, tojásfehérje és némi citromlé vagy ecet. Azonban a kész írókához néhány csepp vizet adunk, amíg a kívánt híg állagot el nem érjük. Fontos, hogy óvatosan adagoljuk a vizet, mert a túl híg máz már nem tapad megfelelően, és könnyen lefolyik a süteményről.
Mikor használjuk?
Az írókát kontúrok, szegélyek, apróbb díszek készítésére, illetve bonyolult minták megrajzolására használjuk.
A terülőmázat akkor vetjük be, ha nagyobb felületeket szeretnénk egyenletesen befedni, például a mézeskalács teljes tetejét. A terülőmáz jól kombinálható az írókával: először az írókával körberajzoljuk a kívánt formát, majd belül kitöltjük a terülőmázzal, hogy a minta szépen megmaradjon és ne folyjon szét.
Praktikus tippek
A terülőmáz száradása hosszabb időt vesz igénybe, ezért ha gyorsan szeretnénk díszíteni, érdemes előre megtervezni a mintázatot.
A máz mindkét változatát színezhetjük por vagy gél alapú ételfestékkel, hogy még színesebb és különlegesebb legyen a végeredmény.
Az íróka és a terülőmáz kombinációjával igazán látványos és változatos mézeskalácsokat készíthetünk, amelyek nemcsak finomak, hanem csodás dekorációk is lehetnek az ünnepi asztalon.
A jól bevált pihentetés nélküli, rögtön puha mézeskalács recept
Hozzávalók:
Tészta:
- 50 dkg finomliszt
- 1 evőkanál mézeskalács fűszer (esetleg ízlés szerint mehet bele több is, ha fűszeresebben szeretjük)
- 1,5 teáskanál szódabikarbóna
- 15 dkg puha vaj vagy margarin
- 1,25 dl méz
- 1 nagyobb tojás
- fél narancs reszelt héja
- 15 dkg porcukor (ennyi cukortól nem lesz nagyon édes, szóval ha valaki szeretne nyugodtan tegyen bele 5 dkg-al többet)
Díszítés:
- 1 tojásfehérje
- kb 20 dkg porcukor (nagyon fontos, hogy finomra legyen őrölve!)
- 1 evőkanál étkezési keményítő
- 1 kávéskanál ecet vagy citromlé
- dekor cukor
Elkészítése:
Tészta:
A lisztet egy nagy tálba mérjük, majd hozzáadjuk a porcukrot, a szódabikarbónát és az őrölt fűszereket (például fahéjat és szegfűszeget). Alaposan összekeverjük. Ezután beledolgozzuk a vajat vagy margarint, valamint a mézet, a tojást és a narancs héját. A tésztát addig gyúrjuk, amíg sima, egynemű állagot nem kapunk.
A tésztát két részre osztjuk, hogy könnyebb legyen vele dolgozni, majd lisztezett deszkán 4-5 mm vastagra nyújtjuk. A kiválasztott formákkal kiszaggatjuk, és a leeső darabokat újragyúrjuk.
Sütés:
A figurákat sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük, egymástól kissé távol. Előmelegített sütőben, 180 fokon körülbelül 10 percig sütjük őket, amíg halvány aranyszínt nem kapnak. Miután kivettük a sütőből, hagyjuk teljesen kihűlni.
Íróka:
A porcukrot átszitáljuk, és egy tálban elkezdjük keverni a tojásfehérjével. Fokozatosan adjuk hozzá a citromlevet vagy ecetet, és addig keverjük, amíg sűrű, nehezen folyó állagot nem kapunk. A kész mázat habzsákba vagy vastagabb nejlonzacskóba kanalazzuk, amelynek sarkán egy pici lyukat vágunk.
Díszítés:
A kihűlt mézeskalácsokat tetszés szerint dekoráljuk. Kontúrokat húzhatunk az írókával, vagy kitölthetjük a formákat terülőmázzal. Ha a máz még nedves, színes dekorcukorral is megszórhatjuk.
Különleges ötletek mézeskalácshoz
1.Csokoládés bevonat
A kihűlt mézeskalácsokat mártsuk olvasztott csokoládéba, vagy csorgassuk meg vele, hogy extra gazdag ízt adjunk nekik.
2.Fűszeres narancsos változat
A tésztához adjunk még több narancshéjat és egy csipet kardamomot, hogy az illatok és ízek még intenzívebbek legyenek.
3.Töltött mézeskalács
Két lapot ragasszunk össze lekvárral, mogyorókrémmel vagy marcipánnal, és így kínáljuk.
4.Mézeskalács házikó
A tésztából készítsünk nagyobb lapokat, amelyekből házikót építhetünk. Ez nemcsak dekorációként, hanem ehető édességként is megállja a helyét.
5.Gyümölcsös díszítés
Az írókát szárított gyümölcsökkel, például kandírozott narancshéjjal vagy apróra vágott aszalt gyümölcsökkel kombinálhatjuk a különleges hatás érdekében.
6.Sós-karamellás mézeskalács
A terülőmáz helyett vékony réteg sós karamellás krémet kenhetünk a tetejére, amely modern csavart ad az édességnek.
A mézeskalács nemcsak egy sütemény, hanem az ünnepi készülődés egyik legkedveltebb része. A közös szaggatás és díszítés felejthetetlen pillanatokat hoz az ünnepi időszakba, a végeredmény pedig garantáltan megédesíti a karácsonyt. A fenti recept és tippek segítségével puha, illatos mézeskalácsokat készíthetünk, amelyek nemcsak az ünnepi asztalt, hanem a család szívét is meghódítják.