- Olívaolaj
Az egyik legismertebb és legolcsóbban megszerezhető telítetlen olajfajta. Már Homérosz is „folyékony aranynak” nevezte őshazájában, Görögországban. A szervezet számára fontos, telítetlen zsírsavakat tartalmaz, természetes antioxidánsai az E- és K-vitamin. Könnyen emészthető, mert gyorsan felbomlik az emésztőrendszerben. Rendszeres fogyasztása megakadályozza az epekövek kialakulását és gyomorsavcsökkentő hatású. Fogyasztása védi az érrendszert a meszesedéstől, csökkenti a koleszterinszintet, megakadályozza annak lerakódását az erek falán. Emellett gyulladáscsökkentő, antitrombotikus, vérnyomáscsökkentő és értágító hatással rendelkezik.
Lehetőség szerint az Európai Unió területéről származó olívaolajat vásároljunk, így támogatva gazdaságunkat. Salátákhoz, nyersen fogyasztáshoz a kizárólag mechanikai eljárásokkal sajtolt extraszűz verziót válasszuk, főzéshez-sütéshez pedig az arra alkalmas, hőstabil, finomított változatot! Bevásárlás előtt nézzünk szét a Lidl akciós újság ajánlatai között is, hátha kapható épp jó áron!
- Tökmagolaj
Főleg Ausztriában, Szlovéniában és hazánkban van hagyománya fogyasztásának, pedig az egyik legjobb olaj. Tökmagból hidegen sajtolt eljárással nyert, olajoszöld vagy sötétzöld színű, kifejezetten aromás és viszkózus folyadék. Kiváló élettani hatású, jellegzetes íze feldobja a salátákat, szószokat, húsokat és krémleveseket. Mindenképp nyersen fogyasszuk, főtt ételekre kihűlés után öntsük!
- Dióolaj
Rendkívül jó zsírsavösszetétele miatt egészségvédő hatása jelentős, terápiás céllal is alkalmazhatjuk a koleszterinszint csökkentésére. Antioxidánsokban gazdag, lassítja a bőr öregedését. Viszont legfeljebb hat hónapig tartható el, ezért célszerű hűvös, sötét helyen tárolnunk, például hűtőszekrényben. Elsődlegesen ízesítő anyagként használhatjuk salátákhoz, levesekhez, szószokhoz, desszertekhez; céklával különösen jól harmonizál.
- Lenolaj/lenmagolaj
A len magjából sajtolt, többszörösen telítetlen olaj, jelentős mennyiségű omega-3 zsírsavat és más, telítetlen zsírsavakat tartalmaz, melyek egészségünk megőrzéséhez fontosak. A kutatók szerint gyorsítja az anyagcserét, ezáltal a zsírégetést is elősegíti. Salátákhoz, pirítóshoz fogyasszuk, semmiképpen se főzzünk, süssünk vele, mert nem hőstabil!
Kevésbé közismert tény, hogy a lenmagolajat fogyasztás mellett fafelületek karbantartására is használhatjuk, időnként dörzsöljük be őket vele!
- Mákolaj
A mákolaj magas foszfortartalma elősegíti a kalcium felszívódását és a csontokba való beépülését. Emellett az immunrendszert támogató cink és sok E-, C- és B-vitamin található meg benne. Számos alkaloidot tartalmaz, melyek gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító és antimikrobiális hatásúak. Friss gyümölcssalátákhoz, nyers desszertek ízesítésére is használhatjuk, sőt, palacsintára, gofrira csepegtetve más, cukros feltéteket (juharszirup, nutella) is helyettesíthetünk vele, sokkal egészségesebb végeredményt kapva.
5+1. Szezámolaj
Világszerte elterjedt főzőolaj, az ázsiai konyha elengedhetetlen hozzávalója. A többi között azért olyan jó, mert magas hőmérsékleten sem savasodik, és olyan intenzív az illata, hogy már egy kis mennyiség is rengeteg ételhez elegendő. Magas kalciumtartalma mellett jelentős mennyiségben található benne magnézium, kálium, foszfor, vas, valamint A-, E-, B1- és B2-vitamin. Süthetünk benne bármit, vagy ízesítőnek használhatjuk humuszhoz, salátákhoz.
A fent említett egészséges olajokból tehát érdemes mindet beszereznünk. Főzésnél variálhatjuk a finomított olívaolaj és szezámolaj párosát. Salátánkra az extraszűz olívaolajat, len- és tökmagolajat egyszerre is ráönthetjük, együtt harmonikus ízt eredményeznek. Desszertekben a mák- és dióolaj is keveredhet, ahogy a mák és a dió jól megvan együtt a zserbóban. Emellett az olajokat tartalmazó eredeti magok és termések fogyasztásával is párosíthatjuk őket, hisz’ dió, mák, szezámmag, lenmag és olívabogyó önmagukban is sok tápanyagot és vitamint tartalmazó, egészséges ételnek számítanak.