Így készül
A kókuszcukorral kapcsolatban az egyik legnagyobb tévhit, hogy a kókuszdióból készül. Az igazság az, hogy a kókuszpálma nedvéből állítják elő, elsősorban a Fülöp-szigeteken és Dél-Kelet-Ázsia több területén. Úgy takarítják be, hogy a fa rügyes ágait bevagdossák és felfogják a kicsepegő nedvet. Ezután vizet adnak hozzá, majd felforralják, hogy szirupos állagú legyen, aztán hagyják kiszáradni, kikristályosodni. Így jön létre a barna színű, kissé karamelles ízű kókuszcukor.
Tápanyagtartalom
Mivel alig megy át feldolgozáson, a finomított cukrokkal ellentétben sokat megőriz eredeti tápanyagtartalmából. Ám a benne lévő rostok, antioxidánsok, vitaminok és ásványianyagok mennyisége nem olyan jelentős, hogy abból különösebb egészségügyi hasznunk származhatna. Ahhoz nagyon sokat kellene megenni belőle, de ez az elhízás miatt nem éri meg, ami a kókuszcukor esetében ugyanúgy fenyeget, mint bármely más cukorfajtánál.
Tartalmaz vasat, cinket, kalciumot és káliumot, de adagonként sajnos túl keveset, így hatásaik nem tudnak érvényesülni a szervezetben. Kalóriatartalma ráadásul nagyjából azonos a fehér cukoréval és glikémiás indexe is alig valamivel alacsonyabb.
1 teáskanál kókuszcukorban:
18 kalória
0 g fehérje
0 g zsír
0 g rost
5 g szénhidrát
5 g cukor van.
Felhasználása
A kókuszcukrot 1:1 arányban helyettesítheted a kristálycukorral ételekben és italokban. Sütéshez és főzéshez is felhasználhatod.
Egészségesebb, mint a fehér cukor?
A kókuszcukor a legfontosabb tulajdonságaiban szinte megegyezik a fehér cukorral. Éppen ezért elmondható róla, hogy egészségünkre semmilyen pozitív hatást nem gyakorol, ezért kizárólag édesítőszerként és nem étrendkiegészítőként gondolhatunk rá.