Megannyi cukorhelyettesítő létezik, melyekkel érdemes addig kísérletezni, míg rá nem találsz a számodra legmegfelelőbbre. Most az eritritet mutatjuk be, eláruljuk, hogyan tudod használni sütéshez és főzéshez!
Mi az eritrit?
Egy cukoralkohol, mely hasonló a xilithez. A természetben megtalálható a szőlőben, a körtében, a dinnyében, a gombában és néhány erjesztéssel készített élelmiszerben, mint pl. a szójaszósz vagy a bor. Az eritritolt a természetes cukrokból erjesztéssel állítják elő, édessége is hasonló a fehér cukoréhoz, viszont nincs káros hatással sem a vércukor-, sem az inzulin szintre.
Japánban már az 1990-es évek óta alkalmazzák, azóta a világ számos részén az egyik legnépszerűbb cukorhelyettesítővé nőtte ki magát. Kalóriatartalma szinte nulla, ahogyan szénhidráttartalma és glikémiás-indexe is. Alacsony cukortartalmú és alacsony szénhidráttartalmú diétákhoz is ideális édesítőszer. jól oldódik folyadékban, porított és folyékony állagban is megvásárolható.
Az eritritet sokan azért kedvelik, mert az édesítők közül talán ez hasonlít leginkább ízében a hagyományos cukorra. Legalábbis, ha nyers ételeket, italokat ízesítünk vele. Viszont, ha sütéshez használjuk, némi utóízre azért számíthatunk.
Mivel nagyobb mennyiségben gyomorbántalmakat és puffadást okozhat, érdemes fokozatosan bevezetned az étrendedbe és hozzászoktatni a szervezetedet.
Így használd a konyhában
Mivel édessége hasonló, mint a fehér cukoré, könnyedén használhatjuk főzéshez és sütéshez, hiszen az ételek édes ízét nem fogja megváltoztatni. A szemcsés állagú eritrit helyett érdemes inkább a port választani, mert a szemcsék nehezebben oldódnak folyadékban és megvan az esélye, hogy szilárdak maradnak az ételben.
A cukrot tartalmazó receptekben 1:1 arányban helyettesítheted vele a cukrot, de ha maximálisan azonos édességet szeretnél elérni, használj 25%-kal több eritritet, mint amennyi cukrot a recept ír.
Tulajdonságai nem azonosak a fehér cukoréval. A cukornak van némi lágyító, puhító hatása, amivel az eritrit nem rendelkezik. Jelentős különbség köztük az is, hogy míg magas hőmérsékleten a cukor karamellizálódik, addig az eritrit olvadni fog. Enélkül pedig a tészta állaga el fog térni a megszokottól.
Ha eritrittel sütsz, fontos tudnod, hogy a vele készült sütemények a legfinomabban frissen. Másnapra az ízük kissé megváltozik, ez pedig azoknál az édességeknél még fokozottabban jelentkezik, melyekhez az eritriten kívül semmilyen egyéb édesítőt nem használsz. Ráadásul az eritrit 160 fokon lebomlik, ezzel pedig az édessége is odavész. Magasabb hőfokon készült süteményeknél így megeshet, hogy jóval kevésbé vagy egyáltalán nem lesznek édesek.
Az eritritet jól lehet párosítani a xilittel és a steviával is. Ha nem zárkózol el a cukorfogyasztástól teljesen, csak szeretnéd csökkenteni a mennyiségét, a legjobb eredményt sütésnél azzal érheted el, ha a fehér cukornak csak egy részét helyettesíted eritrittel.