Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Ezért érdemes csípős paprikát enned!

Dátum: 2021-06-14 / Írta: Budai István / Látták: /

A csípős paprikát eredetileg arra használták, hogy a meleg éghajlatú területeken tartósítsák vele az ételeket. Összetevői olyan erős antibakteriális hatással bírnak, hogy a kórokozók akár 75%-át is képesek elpusztítani. Ma már a csípős fűszereket, így a paprikát sem elsősorban praktikus tulajdonságai miatt alkalmazzák szerte a világban, sokkal inkább a gasztronómia szerves részeivé váltak. Pozitív hatásaikat pedig a tudomány is folyamatosan megerősíti. Hogy melyek ezek, azokat most megtudhatod!




  • 1. Jót tesz az emésztőrendszernek

    Ellentmondásosnak tűnhet, hogy egy csípő, maró paprika barátja lenne az emésztésnek, pedig igaz. A benne lévő kapszaicin csökkenti az irritációt. Hosszú időn át azt javasolták a gyomorfekélyes betegeknek, hogy kerüljék a csípős ételeket. A legújabb kutatások szerint azonban a csípős paprika számukra is hasznos lehet. Az őrölt piros paprikában például rengeteg antioxidáns és más olyan összetevő található, ami segíti az irritált gyomor regenerálódását, csökkenti a bélgáz termelődését, gyógyítja a hasmenést és természetes ellenszerként szolgálhat hasgörcsök ellen.

    2. Segíti a szív egészségének megőrzését

    Javítja a keringést, képes megelőzni a szívbetegséget a koleszterinszint és a lerakódások csökkentésével, valamint a vérrögképződés megakadályozásával. Kitűnő, értisztító, értágító hatása miatt a test minden részében fokozza a véráramlást.

    3. Enyhíti az ízületi fájdalmat

    A kapszaicin erős fájdalomcsillapító hatással rendelkezik. A bőrre kenve csökkenti annak a vegyületnek a mennyiségét, ami a fájdalom üzenetét közvetíti az agyba. Számos különböző típus fájdalom ellen hatékonyan használhatjuk.

    4. Fokozza az anyagcserét

    A csípős paprika felpörgeti az anyagcserét azzal, hogy a testben termogenetikus folyamatokat generál. Ehhez a folyamathoz energia szükséges, ezért közben kalóriát égetünk. Ha a csípős paprikát reggelire fogyasztjuk, a nap további részében kisebb lesz az étvágyunk, ami nagyban elősegíti a fogyást. Abban is segíthet, hogy kevesebb zsír raktározódjon el a szervezetben.

    5. Influenza, megfázás és gombás fertőzések ellen

    A csípős paprika tele van béta-karotinnal és más antioxidánsokkal, melyek támogatják az immunrendszert és segítenek megfázás, influenza ellen. A kapszaicin az orrdugulás megszüntetésében is segíthet. Termogenetikus hatásával a csípős paprika aktiválja az immunrendszert is, hogy hatékonyabban vegye fel a harcot a kórokozókkal szemben. Több különböző típusú gomba ellen is hatékonyan alkalmazható.

    6. Megelőzi a kellemetlen szájszag kialakulását

    Gyulladáscsökkentő és baktériumölő hatásainak köszönhetően a csípős paprika minden formában hatékony a kellemetlen lehelet ellen.

    7. Segít migrén esetén

    Ha éppen migréned van és közben eszel egy csípős paprikát, a szervezeted a szádban jelentkező maró érzésre fog koncentrálni, nem pedig a migrénre. A kutatók azt gyanítják, hogy a kapszaicin képes érzéketlenné tenni azt a neurotranszmittert, ami a migrénes fejfájásért felelős.

    8. Csökkentheti a rák kockázatát

    A csípős paprikák természetes segítséget nyújthatnak a rák ellen is. A kapszaicin és az antioxidánsok leukémia és prosztatarák esetén bizonyítottan képesek elpusztítani a rákos sejteket. Mivel a kapszaicin önmagában is antioxidáns hatású, fokozza a sejtek védelmét a rákkeltő hatásokkal szemben.

    9. Megnövelheti az élettartamot

    Egyes tanulmányok szerint a csípős ételek, így a csípős paprika fogyasztása is meghosszabbíthatja az élettartamot. Kínai kutatók arra jöttek rá, hogy aki heti 1-2 alkalommal eszik csípőset, annak az esélye a korai elhalálozásra 10%-kal csökken. Akik 3-7 alkalommal esznek hetente csípőset, azoknál jóval kisebb eséllyel fordul elő szívbetegség, rák és légzőszervi betegség.

    Szólj hozzá