Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

5 konyhai technika, amit mindenkinek ismerni kell

Dátum: 2021-06-07 / Írta: Budai István / Látták: /

Mikor konyhatechnikai eljárásokról hallunk, egyből a Michelin-csillagos éttermek jutnak eszünkbe, hogy biztosan ott alkalmazzák ezeket. Pedig te is alkalmazod mindig, amikor főzöl! Még a legegyszerűbb ételeket sem lehet anélkül elkészíteni, hogy ne ismernéd az alapvető műveleteket, mint pl. a rántás, a habarás vagy a pácolás. A következő konyhai technikákkal elsajátíthatod a főzés alapjait, melyekre komolyabb gasztronómiai tudást is építhetsz!




  • 1. Rántás

    A magyaros ételeknél a leggyakrabban ezt a konyhai technikát alkalmazzuk. A rántás lehet világos, zsemleszínű és barna, készítheted diétás változatban is. Lisztből és valamilyen zsiradékból készül, ami lehet zsír, olaj vagy vagy margarin is. A felhevített zsiradékba tesszük a lisztet, amit szintén felforrósítunk vagy megpirítunk attól függően, hogy milyen színű rántást szeretnénk. Lehúzzuk a tűzről és felöntjük vízzel vagy alaplével, majd csomómentesre keverjük. Állandó keverés mellett öntjük a sűríteni kívánt ételhez, aztán újra felforraljuk együtt az egészet. Ízesíthető hagymával, fokhagymával, pirospaprikával és egyéb fűszerekkel is. Levesek, főzelékek, szószok sűrítésére szolgál.

    2. Habarás

    A magyar konyha másik leghagyományosabb konyhai technikája, ami szintén a sűrítésre ad lehetőséget. A rántástól annyiban különbözik, hogy nem zsiradékhoz adjuk a lisztet, hanem vagy alapléhez vagy valamilyen tejtermékhez, pl. tejfölhöz, joghurthoz, tejszínhez. Ez utóbbi esetben a habarásnak nemcsak sűrítő, de ízesítő szerepe is van. Ilyenkor fontos hőkiegyenlítést végezni, nehogy a tejtermékek kicsapódjanak a forró ételben.

    3. Párolás

    Zöldséget, húst és halat is készíthetünk ezzel az eljárással. Az alapanyagot először kevés zsiradékon átsütjük, majd folyadékot öntünk alá – vizet vagy alaplevet – és abban főzzük tovább fedő alatt. Amennyiben az alapanyag önmagában elegendő levet enged, nem szükséges felönteni egyéb folyadékkal. A forró zsiradékon az alapanyag kiadja magából az extra ízeket a képződő pörzsanyagnak köszönhetően, viszont a főzés miatt kevésbé fog kiszáradni, mintha csak sütöttük volna. A párolás tehát a két eljárás minden előnyét ötvözi.

    4. Blansírozás

    Zöldségeknél alkalmazzuk. Olyan, mint az előfőzés, viszont jóval rövidebb ideig végezzük. A blansírozás célja lehet a tartósítás is, ha a zöldséget fagyasztóban szeretnénk eltenni, ezzel az eljárással megőrizhetjük színét és friss állagát. De nemcsak tartósítás előtt érdemes alkalmazni, hiszen a blansírozás segít abban, hogy a készítés során is friss maradjon a zöldség, ne vesszen el a színe és ne változzon meg jelentősen az állaga. A zöldséget lobogó vízben főzzük 2-3 percig, majd jeges vízzel teli tálba tesszük, hogy ne tudjon tovább főni.

    5. Pácolás

    A pácolásnak számtalan válfaja létezik, de az alapja mindegyiknek ugyanaz. Húsoknál alkalmazzuk, hogy omlósabbak legyenek és a sütés során se száradjanak ki. A pácot olajjal készítjük, ezt fűszerezzük, ízesítjük és pihentetjük bele a húst néhány órán vagy akár egy egész éjszakán át. A pácba kerülhet ecet – balzsamecet, fehérborecet – vagy más savas összetevő, pl. szójaszósz vagy bor is, hogy a hús rosjtai még inkább megpuhuljanak.

    Szólj hozzá