Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Magyar ételek, amiktől borzonganak a külföldiek

Dátum: 2021-05-02 / Írta: Budai István / Látták: /

A magyar ember nem szereti a kukába dobni az ételt. Éppen ezért az állatnak is minden részét igyekszik hasznosítani. Legyen az vér, belsőség, köröm, farok vagy fej, a hazai konyha elképesztően színes palettát kínál olyan ételekből, melyek más nemzetek fiait borzongással töltik el. Most megmutatjuk, melyek azok az ételek, melyeket a külföldiek többsége legfeljebb kalandvágyból kóstol meg!




  • Sült vér

    A bizarr ételek nemzetközi listáján is szerepel ez a jellegzetes magyar étel, amit hazánkban is elsősorban azok ismernek és kóstoltak már, akiknek volt lehetőségük részt venni disznóvágásokon. Vért a boltban ugyanis nem tudunk vásárolni. A disznóvágásokon azonban ez a klasszikus reggeli, hiszen az állatból ez a legelső kinyert “falat”, amit el lehet készíteni. A vért bőségesen ízesítik hagymával és fűszerekkel, ezért ha a külföldi nem tudja, hogy mit eszik pontosan, szinte biztos, hogy ízleni fog neki.

    Pacal

    A szarvasmarha előgyomrát használják hozzá és többnyire pörköltként készítik. Régebben a szegények ételének nevezték, manapság viszont újra felkapottá vált és a menő éttermek is mind gyakrabban tűzik étlapukra és visznek különféle csavarokat az eredeti pacalpörköltbe, hogy minél szélesebb közönséggel megkedveltessék ezt az igencsak furcsa ételt.

    Disznósajt

    A magyar gasztronómiai palettának egy újabb furcsa tagja. Készítéséhez felhasználják a sertés legkülönbözőbb részeit, pl. fejet, farkat, nyelvet, pofát, fület, bőrt, belsőségeket és azokat a húsrészeket, melyeket egyébként nem lehetne hasznosítani. Ebből áll össze ez a szalámiféleség, ami a külföldiek számára többnyire addig értelmezhető, míg fel nem fedjük előttük a pontos összetételét.

    Tejleves

    Gyerekkorunk egyik népszerű étele volt a cukorral gazdagon édesített tej, amibe tésztát főztek levesbetétként. Felfoghatnánk desszertnek is, de az igazat megvallva, mindegy, hogy milyen kategóriába soroljuk, így is, úgy is igen furcsa étel. Ki találta ezt fel? Mikor? És egyáltalán miért? Ezek a kérdések biztosan megfogalmazódnak minden külföldi fejében, ha a tejlevesünkről hallanak.

    Velős pirítós

    Sokan ódzkodnak tőle, de aki kóstolta már, az nagyrészt dicséri a külföldiek közül is. Csontvelővel és agyvelővel is készítik, az alapja természetesen dinsztelt hagyma, mint oly sok, tipikusan magyar ételé. Ami a külföldiek számára hátborzongató, az nálunk az éttermekben gyakran kínált és népszerű reggeli.

    Tüdőleves

    Bár a belsőségeket sok országban fogyasztják, hogy tüdőből készítenek ételt, az még világszinten is ritkaságnak számít. Nálunk a tüdőleves – ami készülhet ecetes, tejfölöd, tárkonyos változatban is – benne van a köztudatban, akárcsak barnamártással és zsemlegombóccal kínált szalontüdő. Lehet ezeket szeretni vagy undorodni tőlük, annyi biztos, hogy nagyszüleink még fintorgás nélkül fogyasztották a tüdőből készült fogásokat.

    Körömpörkölt

    Ki eszi meg a disznó lábát, még inkább a körmét?! – kérdezik a külföldiek. De talán csak addig, míg meg nem kóstolják ezt az egyébként nehéz, zsíros és fűszeres ételt, melyből természetesen sem a hagyma, sem a pirospaprika nem hiányozhat. A körömpörkölt ráadásul nem is egy egyszerű étel, csak a legelszántabbaknál kerülhet az asztalra, hiszen a sertésláb feldolgozásán kívül még több órás főzési időt is igényel.

    Szólj hozzá