Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Mire jó a szárzeller?

Dátum: 2021-05-12 / Írta: Budai István / Látták: /

A szárzeller, angol zeller, halványító zeller elnevezés ugyanazt a növényt jelöli. Fogyasztásának és felhasználásának hazánkban nincs nagy hagyománya, nálunk a zeller gumós változata terjedt el. De a szárzellert ma már egyre több üzletben találjuk meg, viszont sokan vannak, akik nem tudják, mihez kezdhetnének vele és egyáltalán miért lenne érdemes kipróbálniuk vagy rendszeresen fogyasztaniuk ezt a zöldségfélét. Ha eddig te sem ismerted a szárzellert, most jó barátságot köthetsz vele!




  • A szárzeller az édeskömény és az ánizs közeli rokona. A gumós zellerrel szemben a szárzeller gumóját nem lehet megenni, kizárólag szárai fogyaszthatók. Azért hívják halványító vagy halványított zellernek, mert mikor az első levelek előbújnak a földből, azokat újra földdel takarják le, hogy ne érje őket a napfény. Így vesztik el sötétzöld színűket, ízük pedig kevésbé lesz erőteljes.

    A hosszú és széles, lédús szárak és rajta lévő levelek megannyi értékes összetevőt rejtenek. A szárzeller kalóriatartalma olyannyira alacsony, hogy negatív kalóriás zöldségnek is nevezik, mert több kalóriát éget el, mint amennyit tartalmaz. Nem véletlenül lett a fogyókúrázók körében az egyik leggyakrabban fogyasztott zöldség, amivel ráadásul bajlódni sem kell, hiszen nyersen is elrágcsálhatjuk. Pozitív hatásai is ilyen formában érvényesülnek a legjobban. Nagy mennyiségben tartalmaz rostokat, vitaminokat és ásványi anyagokat, előnyeit pedig még az is élvezheti, aki a zeller ízét nem szereti, hiszen a szárzeller íze majdhogynem semleges, ebben közrejátszik magas víztartalma is.

    Ha megvásároltad, jobb mielőtt felhasználni, mert nem bírja a tárolást. Apróra vágva viszont fagyasztóban tovább is eltarthatod.

    Hatásai

    1. Jót tesz az emésztésnek

    Magas rost- és víztartalma miatt megkönnyíti a salakanyagok távozását a szervezetből, fokozza a bélmozgást, megelőzi a székrekedést. Jótékony hatásait kifejti a gyomor- és a bélnyálkahártyára is. Csökkenti a fekélyek kialakulásának esélyét, de azoknak, akik krónikus hasmenésben szenvednek érdemes óvatosan fogyasztani, mert nagy mennyiségben a szárzeller hasmenést válthat ki.

    2. Jó hatással van az idegekre

    Nagy mennyiségben tartalmaz kalciumot és magnéziumot, melyek képesek csökkenteni a szorongást és a stresszt. A kalcium az agynak a testtel való kommunikációját is megkönnyíti. A szárzellerben kumarin is található, melyről kimutatták, hogy jelentős szerepe lehet az olyan neurodegeneratív betegségek kezelésében, mint az Alzheimer-kór, a Parkinson-kór vagy az epilepszia.

    3. Segíti a fogyást

    Egy bögre zeller csak 14 kalóriát tartalmaz és kb. 1,5 g rost van benne. Ezért tökéletes salátákba, levesekbe vagy köretként azok számára, akik a túlsúlyuktól szeretnének megszabadulni. A szárzeller leve is hasonló hatásokkal rendelkezik.

    4. Gyulladáscsökkentő hatása van

    A szárzeller tartalmaz egy apigenin nevű vegyületet, mely hatékonyan csökkenti a szervezetben kialakult gyulladásokat. Ezért javasolják fogyasztását ízületi gyulladás, gyulladásos bélbetegségek és bőrproblémák esetén is.

    5. Csökkenti a vérnyomást

    Káliumot tartalmaz, ami az egyik legfőbb tápanyag a szív és az érrendszer számára. Ennek is köszönhető, hogy a szárzeller csökkenti a vérnyomást, valamint magas rosttartalma miatt a koleszterinszintet is. Napi 1-2 szárzeller már hozzásegít ahhoz, hogy tegyünk a szívünk és a keringési rendszerünk egészségéért.

    6. Védi a szem egészségét

    A-vitamin, lutein és zeaxantin is található a szárzellerben. Ezek mindegyike nagyon fontos a szem számára. Csökkentik a makuladegeneráció és a szürke hályog kialakulásának esélyét.

    7. Erősíti az immunrendszert

    A- és C-vitamin tartalmával a szárzeller támogatja az immunműködést. Rendszeres fogyasztásával megúszthatjuk az influenza szezont, a megfázásokat és számos más betegséget.

    Így használd fel!

    Nyersen

    A legegyszerűbb, ha csak annyit csinálsz vele, hogy megmosod. Már eheted is! De ugyanígy főzés nélkül kerülhet salátákba, valamint kínálhatod mártogatós szószok mellé is.

    Köretként

    Főzve, párolva a feldarabolt szárzellert ugyanúgy fogyaszthatod, mint bármilyen más zöldséget köretként. Húsok és halételek mellé is kitűnő.

    Levesbe

    A szárzeller nagyon ízes leveszöldség. Belefőzheted zöldséglevesekbe, akár ragukat is gazdagabbá tehetsz vele.

    Krémleves

    Bár a zellerkrémlevest általában gumós zellerből készítik, a szárzeller is megállja a helyét, ha így használod fel! A legfinomabb akkor lesz, ha almával párosítod!

    Tésztákhoz

    Az apróra vágott szárzellert tésztaszókhoz is hozzáadhatod. Nagyon jól illik a paradicsomos-fűszeres ízvilágba, éppen ezért pizzákra is teszik feltétként.

    Szólj hozzá