1. Válaszd a megfelelő mosószert
Ha te is az ár alapján döntesz vagy egyszerűen azt a márkát veszed le a polcról, amit az anyukád is használt, a többséghez tartozol. Kevesen vannak azok, akik tudatosan választanak mosószert, inkább a megszokásra vagy az olcsóságra hagyatkoznak. Pedig a mosószer az egyik legfontosabb része a mosásnak.
A mosóporok többnyire az olcsóbb ruhadarabokhoz ideálisak. Mivel hidegebb vízben kevésbé oldódnak fel, gyakran nem veszik ki a foltokat, sőt, fehér foltokat hagynak a ruhákon.
A folyékony mosószerek, melyek általában enzimeket tartalmaznak, alkalmasak az előzőleg kezelt – beáztatott vagy folteltávolítóval kezelt – ruhák mosásához. Fontos, hogy olvasd el a flakonon az összetevőket, hiszen minél több enzim található a mosószerben, annál hatékonyabb a tisztításban.
A mosókapszulák használata egyszerű és kényelmes. Biztosan nem fogsz a kelleténél több mosószert használni, ha mosókapszulát dobsz a gépbe, viszont ezek általában a legdrágábbak, így előtte az egységenkénti árukat is érdemes ellenőrizni.
2. Használj kevesebb mosószert
Mosás után szinte mindenki abban reménykedik, hogy kifogástalanul tiszta, újszerű állapotú és erősen illatozó ruhákat vesz majd ki a gépből. Éppen ezért követik el sokan az egyik leggyakoribb mosási hibát, hogy túl sok mosószert használnak. Ezzel azonban pont az ellenkezőjét éred el a célodnak, hiszen a sok mosószer olyan nagy mennyiségű habot képez, amiben a szennyeződések csapdába esnek és újra beivódnak a textíliába. Használd az ajánlott mennyiség felét és sokkal elégedettebb leszel az eredménnyel! A ruhák jobban fognak kinézni és a pénzzel is tudsz takarékoskodni. Ha elöltöltős mosógéped van, a belőle áradó kellemetlen szagok ellen is sokat tehetsz kevesebb mosószer használatával.
3. Ne használj mindenhez öblítőt
Öblítők léteznek folyékony és gyöngy formában, valamint ezernyi különböző illatban. Nincs olyan ruhadarab vagy lakástextil, amit ne szeretnénk, hogy illatozzon mosás után. Ám sok anyag nagyon nincs jó barátságban az öblítővel. Az öblítő egy vékony réteggel vonja be a ruhákat, ezzel tartja őket puhán és illatosan. Viszont sokféle textíliának nem tesz jót, kifejezetten káros, ha öblítőt használsz hozzá. Ha jót akarsz, ezentúl öblítő nélkül mosd a törölközőket, a bélelt kabátokat, a mikroszálas anyagból, gyapjúból, kasmírból, moherből készült ruhákat, a fürdőruhákat, a sportruhákat, a babaruhákat és a lenből készült ruhákat is.
4. Használj ecetet
A mai modern folteltávolítók és mosószerek mindenre képesek, ám az ecet még mellettük is nélkülözhetetlenné tudja magát tenni a mosásban. Szagtalanít, felfrissíti a színeket, megakadályozza a ruhák kifakulását, nagyon jó folteltávolító és fertőtlenít is. A színes ruhák élénkebbek, a fehérek pedig fehérebbek lesznek tőle. Egy fél bögre ecetet tégy a mosószer mellé vagy add az öblítőhöz. Nem kell aggódnod az ecet erős szaga miatt, ez elillan, mire a ruhák megszáradnak.
5. Ügyelj a fehér ruhák fehérségére
Ha a fehér ruháid elkezdenek beszürkülni vagy besárgulni, annak az is lehet az oka, hogy túl alacsony hőmérsékleten mosod őket vagy telezsúfolod a mosógépet. Ha rengeteg ruhát tömsz a gépbe, azok nem tudnak megfelelően megtisztulni, csak egymásnak adják át a szennyeződést. Így nem csoda, ha a fehérségükből vesztenek és inkább szürkés árnyalatot vesznek fel.
6. Függönyök tisztítása
Ma már a legtöbb függönyt olyan anyagból gyártják, amit lehet gépben mosni. Erre a könnyű anyagok alkalmasak, melyek nem szívnak magukba túl sok vizet. Attól, hogy a függöny alkalmas a gépi mosásra, még oda kell rá figyelned, hiszen könnyen sérülhet még a gépben is. Kímélő programot válassz hozzá és a biztonságos 30 fokot, amiben nem fog összemenni. A legjobb, ha mosózsákot is használsz, hogy így a függöny szálai nem fognak kihúzódni mosás közben.