Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Így készül a tökéletes házi zsemlemorzsa

Dátum: 2021-04-25 / Írta: Budai István / Látták: /

Ma már alig valaki készíti magának a zsemlemorzsát, pedig nem is olyan régen a háziasszonyok nagy többsége még hallani sem akart arról, hogy boltban, előre csomagoltan vásárolja meg. Szerencsére a tudatosabb táplálkozás és a háztartásokban termelt hulladékok csökkentése iránti vágy egyre többeket késztet arra, hogy a zsemlemorzsát saját kezűleg készítsék el otthon. Ehhez adunk most tippeket!




  • 1. Fontos, hogy miből készíted

    A zsemlemorzsa alapanyaga lehet vizes zsemle, kifli vagy kenyér. Bár a vizes zsemle szárad ki leghamarabb, ezért ezzel a legegyszerűbb a morzsa készítése, mégis finomabb ízt kapsz, ha kovászos zsemlét vagy kenyeret használsz fel hozzá. 

    2. A héja nem kell bele

    Ha kenyérből készíted a morzsát, ne használd fel a kenyérhéjat, hiszen az már eleve jobban meg van sütve, így nagyobb eséllyel ég meg az olajban, mikor a morzsával panírozott ételt készíted. Jobb, ha nem lesznek feketére sült darabkák a rántott húson, ezért a kenyér héját vágd le és csak a belsejét szárítsd meg zsemlemorzsának. 

    3. Magosból ne

    Magos péksüteményeket, kenyereket ne használj a zsemlemorzsa készítéséhez. Bármilyen finomak is, a magok megpörkölődnek sütés közben és égett, keserű darabkaként maradnak meg a panírban. 

    4. Alaposan szárítsd ki

    Zsemlemorzsát csakis teljesen száraz zsemléből vagy kenyérből készíts. Becsapós lehet, hiszen kívül már száraznak látod, de ha felvágod, előfordulhat, hogy belül még puhább. A legjobb, ha néhány napot rászánsz a szárításra. A folyamatot felgyorsíthatod azzal, hogy a pékárut feldarabolod, a kenyeret szeletekre vágod. Száraz, jól szellőző helyen tartsd 2-3 napig. Közben figyeld, nehogy penészedésnek induljon! A szárítást végezheted sütőben is, legfeljebb 100 fokon, kb. 30 percig. 

    5. Daráld, reszeld, aprítsd

    Zsemlemorzsát készíteni többféle technikával is lehet. Vannak, akik sodrófával törik apróra a feldarabolt, megszárított zsemlét, kenyeret. Az ilyen módszerrel készített zsemlemorzsa óhatatlanul nagyobb darabokat is fog tartalmazni. Ha szereted a rusztikus panírt, készítsd így! Nagyobb zsemű zsemlemorzsát kapsz úgy is, ha nagy lyukú reszelőt veszel elő és ezzel reszeled le a megszáradt kenyeret. A daráló adja a legfinomabb szemcséjű zsemlemorzsát. 

    6. Ízesítheted

    Ha elkészítetted a házi zsemlemorzsádat, fel is turbózhatod némi zöldfűszerrel. Természetesen ezeket is szárított formában add hozzá. 

    7. Tárolás

    A zsemlemorzsa hónapokig is eláll, ha megfelelően tárolod. Légmentesen lezárható üvegbe vagy műanyag dobozba tedd, egyéb óvintézkedést nem igényel!

    Szólj hozzá