Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Így készül a tökéletes főtt rizs

Dátum: 2021-05-04 / Írta: Budai István / Látták: /

Le kell öblíteni? Kell pihentetni? A tökéletes rizs sosem csomós, nem ragacsos, nem ehetetlenül kemény, mégis pergős. De vajon hogyan lehet ilyenre elkészíteni? Alapvető élelmiszerünk, az egyik leggyakoribb köret, amit a diétázók sem kell, hogy száműzzenek az étrendjükből. Mivel sokszor fogyasztjuk, nem árt, ha megtanuljuk igazán jól elkészíteni a főtt rizst!




  • 1. Ismerd a fajtákat

    Mielőtt nekiállsz rizst főzni, érdemes utánanézni, hogy az adott ételhez milyen fajta rizs a leginkább ajánlott. A rizsek ugyanis nem egyformák, mégha azt is hitted eddig. Bár rengeteg fajtájuk van, elég, ha először a rövid és a hosszú szemű rizs közti különbséggel kerülsz tisztába. A rövid szemű rizs puhára fő, ezért ragacsosabb. Így elsősorban sushi, gombócok, desszertek készítéséhez használhatod fel. A hosszú szemű rizs inkább pergős, kevésbé tapadnak egymáshoz a szemek főzés közben, ezért ideális salátához, illetve ebből készíts köretet is.

    2. Arányok

    Bár a rizs fajtája ezt is befolyásolja, általánosságban az a szabály, hogy 2 rész vízhez tégy 1 rész rizst. A barna rizsnek általában több vízre van szüksége, mint a fehérnek, ezért ha a tökéletességre törekszel, fajtánként ellenőrizd az adott rizshez a megfelelő arányokat.

    3. Főzés előtt öblítsd le

    A tasakból ne rögtön a főzővízbe tedd a rizst. Mosd le róla a keményítőréteget, ami a csomagolásban már kivált a szemekből és azok felületét bevonja. Többször is öblítsd át alaposan folyó víz alatt, míg az öblítővíz teljesen tiszta nem lesz. Ha megszabadítod a rizst a keményítőtől, máris nagyban csökkentetted annak az esélyét, hogy ragacsos, csomós legyen.

    4. Alacsony lángon főzd

    A rizst nem szabad siettetni. Először fel kell forralni a vizét, de aztán lassú lángon, fedő alatt kell tovább főzni.

    5. Ne felejtsd el a sót

    A rizst ne akkor próbáld meg sózni és ízesíteni, mikor már készre főtt a vízben. A főzővíz már legyen sós, mikor beleteszed a rizst. Utólag már nem fogja magába szívni sem a só, sem más fűszerek ízét, a vízízű rizsnél pedig nincs is rosszabb.

    6. Vastag aljú edényben főzd

    A rizst sokáig kell a tűzön főzni és könnyen odakap. Ezt megelőzheted, ha vastag aljú edényben készíted. Egy vékonyabb edény hamarabb átforrósodik és megég benne a rizs ahelyett, hogy egyenletesen átfőne.

    7. Ne is gondolj a kavargatásra

    Állj ellen a kísértésnek, hogy keveréssel ellenőrizd, vajon mi történik a fazék alján, odakapott-e a rizs. A kavargatással csak segíted a keményítő kiválását a rizsszemekből, az eredmény pedig borítékolható: a rizs ragacsos lesz. Ha rizottóhoz készíted, akkor szabad a kevergetés.

    8. Pihentesd

    Mikor a rizs készre főtt, vedd le a tűzről, de ne kezdd el rögtön villával kevergetni. A fedő alá tégy egy konyharuhát, majd fedd le újra az edényt és így hagyd állni 10 percet. Enélkül a felül lévő rizsszemek szárazak, az edényben alul lévők pedig ázottak lesznek.

    Szólj hozzá