1. Öblítsd át
Talán te is észrevetted már, hogy mikor kiveszed a csomagolásból, a rizsszemeket vékony, porszerű réteg vonja be. A szállítás során a csomagolásban a rizsszemek egymáshoz dörzsölődnek, ezért válik le róluk a keményítő, ami ezt a filmszerű réteget alkotja. Mikor a keményítővel borított rizsszemek bekerülnek a vízbe, a keményítő ragacsossá válik. A rizsszemek magukba szívják a vizet és megdagadnak, ahogy egymással érintkeznek, összeragadnak és csomókká állnak össze. Erre viszont létezik egy nagyon egyszerű megoldás: főzés előtt mosd át a rizst! Tedd a rizst egy nagy tálba, engedj rá hideg vizet és a kezeiddel jól forgasd át a rizsszemeket. Látni fogod, hogy a víz a keményítőtől fehéressé, homályossá válik. Öntsd le a rizsről a vizet, majd ismételd meg az öblítést akár kétszer, háromszor, amíg a víz teljesen tiszta nem lesz.
2. Arányok
Hogy a rizst és a vizet milyen arányban kell használnod, az több tényezőtől is függ. Befolyásolja a rizs fajtája, az edény típusa, de még az is, hogy a fedő mennyire illeszkedik tökéletesen az edényre. Gyakorlás közben észre fogod venni, hogy még az edény magassága és szélessége is hatással van arra, hogy a rizs mennyi vizet szív magába. A fedőnek pedig abban van szerepe, hogy mennyi víz tud elpárologni és mennyi marad a rizsnek az edényben. Általánosságban a rövidszemű fehér rizsnél 1 bögre rizshez 2 bögre vizet ajánlott használni, a hosszúszemű fehér rizsnél pedig 1 bögre rizshez 2 ½ bögre vizet.
3. Pihentetés
Talán nem is hallottál még róla, hogy a rizsnek is szüksége van pihentetésre. Ha elkészült a rizs és utána rögtön leveszed róla a fedőt, majd elkezded kikanalazni, azt fogod észrevenni, hogy a szemek nem egyenletesen főttek meg: a tetején lévők keményebbek, míg az alján lévők pépesebbek. Csak annyit kell tenned, hogy hagyd pihenni! Vedd le a tűzről és vedd le róla a fedőt, majd egy tiszta, száraz konyharuhával takard le az edényt. Ezután tedd vissza rá a fedőt, hogy az légmentesen lezárja az edényt. A konyharuha magába fogja szívni az elpárolgó nedvességet, így az nem csapódik vissza a rizsszemekre és nem teszi őket ragacsossá. Hagyd így 15-20 percig, utána tálalhatod.