A konzervek és üdítősdobozok hosszú utat járnak be, míg a boltok polcairól a kosaradba teszed őket. Hatalmas raktárokban tárolják, majd kamionokra kerülnek, ahonnan újabb raktárakban várják, hogy a polcokra kerüljenek. Eközben a különböző szennyeződéseken kívül rágcsálók vizeletével és ürülékével is szennyeződhetnek, te pedig így viszed be őket a tiszta konyhádba.
A WHO is azt ajánlja, hogy mielőtt felnyitod, a konzerv- és az üdítősdobozt is tisztítsd meg, meleg, mosószeres vízzel töröld át, a legjobb, ha fertőtlenítőt is használsz hozzá, majd szárazra törölgeted. Ha nem szeretnél csúnya betegségeket okozni magadnak, erről a lépésről ne feledkezz meg!
Állati ürülék és vizelet nyomai lehetnek rajta
Az állati ürülék és vizelet megszámlalhatatlan betegséget hordozhat. Az egyik ilyen a leptospirosis, melynek tünetei lehetnek a láz, az izomfájdalom, fejfájás, de akár súlyos problémákat is okozhat. De nemcsak ez az egy baktérium jelenthet veszélyt, hiszen a rágcsálókkal közvetlenül érintkező konzervdoboz sok egyéb más kórokozó hordozója is lehet.
Por kosz és egyéb szennyeződések
Nem a rágcsálók által hordozott kórokozók jelentik az egyetlen veszélyforrást. A konzervdobozokon a por, kosz és egyéb szennyeződések is lerakódnak, ezeket sem érdemes bevinned a szervezetedbe, hiszen olyan mikroorganizmusokat tartalmaznak, melyek szintén betegségek forrásai lehetnek. Hasgörcsöket, hasmenést, hányást válthatnak ki.
Rovarpeték
A rovarok számára is vonzóak a sokszor huzamosabb ideig a raktárakban álló konzervdobozok. Lerakják rájuk a petéiket, melyek akár az ételben is landolhatnak – üdítősdobozok esetén közvetlenül a szádban -, ha a dobozt nem mosod le kinyitás előtt. A rovarok ürülékével és maradványaival is szennyezettek lehetnek, ezért célszerű odafigyelni a higiéniára, ha konzervet használsz. Ne állj meg ott, hogy papírtörlővel villámgyorsan áttörlöd a konzerves dobozt, hiszen az nem lesz elég a fertőtlenítéshez!