Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

10 dolog, ami miatt mérsékelned kellene a cukorfogyasztást

Dátum: 2021-03-20 / Írta: Budai István / Látták: /

Ha nagyon édesszájú vagy, azzal nemcsak az alakodat sodrod veszélybe. Az elmúlt évtizedekben a kutatások mind többet foglalkoztak a cukor káros hatásaival, ennek köszönhetően szinte már mindenki számára világos, hogy a cukorból bizony vissza kell venni. Ha te egyelőre még csak próbálod magad szoktatni a gondolathoz, de nem léptél a tettek mezejére, a következők biztosan átlendítenek a hezitáláson és könnyebben fogsz – legalább részben – lemondani a cukorról!




  • A szakemberek szerint a cukor a napi kalóriabevitelünkben nem tehet ki többet 100-150 grammnál. Ez azt jelenti, hogy sokkal-sokkal kevesebb cukrot kellene fogyasztanunk, mint amennyit valójában eszünk. Cukor van a joghurtban, az üdítőben, de még az egészséges élelmiszerekben is, pl. a gyümölcsökben. Tisztában sem vagyunk vele, hogy milyen mennyiségben visszük be a cukrot, sokszor abban a tévhitben élünk, hogy a napi cu korfogyasztásunk csak annyi, amennyit a kávénkba teszünk. Pedig az csak hozzáadott cukor. Ha nem figyelünk oda, minden étkezésnél bőségesen fogyaszthatunk belőle a különböző ételeken keresztül, melyek sokszor rejtett forrásai a cukornak.

    Ha sikerül változtatnod a táplálkozásod ezen részén és tényleg visszaveszel a cukorból, annak csak előnyét fogod látni! Nézzük, miért kellene kevesebb cukrot fogyasztanod!

    1. Hogy ne légy túlsúlyos

    A cukorról elsősorban a kövérség, az elhízás jut eszünkbe és ez nem véletlenül van így. A magas cukortartalmú ételekben általában sok a kalória és kevés a tápanyag. Ennél fogva, ha sokat eszel belőlük, elhízol. Egy tanulmányban megfigyelték, hogy 4 éves periódus alatt a súlygyarapodás aránya azoknál a nőknél volt a legmagasabb, akik az üdítőital fogyasztásukat heti 1 vagy pár darabnál napi 1 vagy pár darabra növelték. A cukorfogyasztás növeli az elraktározott zsír mennyiségét a testben, ettől pedig nemcsak rosszabbul fogsz kinézni, de a krónikus betegségeknek is nagyobb esélyt adsz.

    2. Hogy ne árts az immunrendszerednek

    A cukor elfogyasztása után néhány órával csökkenti a fehérvérsejtek hatékonyságát, ezzel gyengíti az immunrendszer működését, gátolja a fertőzésekkel, betegségekkel szembeni védekezésünket. A cukor ráadásul számos ásványi anyag ellensége is, elsősorban a kálium, magnézium és kalcium készleteink csökkennek a hatására, ami nemcsak immunrendszerünk erősségét befolyásolja, de árt a csontok és a fogak állapotának is.

    3. Hogy csökkentsd az Alzheimer-kór és a depresszió esélyét

    A magas cukortartalmú étrend csökkenti az agyi eredetű BDNF faktor mennyiségét. Ennek segítségével képes az agy új emlékeket gyártani és visszahívni a régieket. Kimutatták, hogy a glükóz anyagcserével összefüggő betegeknél, pl. a cukorbetegeknél a BDNF szintje alacsony. Ez pedig közvetlen összefüggésbe hozható az Alzheimer-kór és a demencia megjelenésével. Azoknál a felnőtteknél, akik napi 4 adag üdítőnél többet isznak, 30%-kal megnő a depresszió kialakulásának esélye azokhoz képest, akik cukor nélküli italokat fogyasztanak. A magas vércukorszint összezavarja az agyban az inzulin-ciklust, ez pedig csökkenti a boldogságérezetet adó kémiai anyagok mennyiségét. Ezért alakul ki gyakrabban szorongás és depresszió a magas cukortartalmú étrend következményeként.

    4. Hogy ne légy tápanyaghiányos

    Ha túl sok cukrosat eszel, kiszorítasz az étrendedből olyan élelmiszereket, melyek fontos tápanyagokat tartalmaznak, mint a zöldségek vagy a gyümölcsök. Pl. ha tej helyett üdítőt iszol, lemondasz a tejben lévő kalciumról és D-vitaminról, melyek nélkülözhetetlenek a csontok számára. Azt sem árt tudnod, hogy a zsírszegény élelmiszerekben az gyengébb ízt több hozzáadott cukorral igyekeznek pótolni. Tehát, lehet, hogy ezzel kevesebb zsírt fogyasztasz, viszont több cukrot.

    5. Hogy szebb legyen a bőröd

    A vércukorszint hirtelen megemelkedése, majd lezuhanása stresszt jelent a szervezet számára és elősegíti a gyulladások kialakulását. Ez durva tapintású bőrt és pattanásokat eredményezhet. A cukor elvonja a nedvességet a sejtekből, dehidratálja a bőrt és szem alatti karikákat, táskákat okoz. A cukor hatására a bőr elveszti rugalmasságát és erőteljesebben ráncosodik. A cukormolekulák ugyanis tönkreteszik a bőr feszességért felelős kollagént és elasztint.

    6. Hogy védettebb legyél a szívbetegségekkel szemben

    Az energiaként fel nem használt cukor zsírsavakká alakul át, melyekből pedig trigliceridek lesznek. Ez a zsírnak egy fajtája, ami a vérben kering. A túl sok cukor fogyasztása akár már 10 hét alatt képes megváltoztatni a vérmarkereket. A trigliceridek magas szintje pedig növeli a szívbetegségek, pl. a stroke kockázatát is. A cukor ezenkívül csökkenti a vérben a hasznos HDL-koleszterin szintjét, ami kiszoríthatná a káros LDL-koleszterint. A túlsúlyosaknak eleve magasabb a vérnyomásuk, de a kutatások kimutatták, hogy a cukor önmagában is okoz vérnyomás emelkedést. Ebben a tekintetben legalább annyira problémás, mint a sok só.

    7. Hogy jobb legyen az emésztésed

    Az emésztőrendszered is hálás lesz érte, ha kevesebb cukrot fogyasztasz. A cukor gyulladásba hozhatja a gyomrot, megerjed a belekben és a szervezet nem tudja hatékonyan megemészteni, hiszen nem bontható le tápanyagokra, csupán egyszerű cukrokra. Mikor a vércukorszint megnő, a gyomrodban diszkomfortérzet léphet fel és emésztési problémák jelentkezhetnek.

    8. Hogy ezzel is csökkentsd a rák esélyét

    Bár a kutatások eddig nem bizonyították, hogy a cukorfogyasztás és a rák kialakulása között közvetlen kapcsolat állna fenn, a kettő között elég sok összefüggést találtak. A rákos sejtek – a test más sejtjeihez hasonlóan – a cukrot használják fel “üzemanyagként”. A magas cukortartalmú étrend pedig egyenes az elhízáshoz, ami alapvető rizikófaktora a ráknak. Egy tanulmányban kimutatták, hogy a túlzott cukorfogyasztás növeli a hasnyálmirigyrák esélyét. Egy másik kutatásban pedig azt állapították meg, hogy az 1-es típusú méhtestrák kockázata is megnő a túl sok cukor és cukros üdítő fogyasztása miatt.

    9. Hogy több energiád legyen

    Ha egy szelet csokit készülsz éppen kibontani, hogy energiát nyerj belőle a hátralévő munkaidőre, csalódni fogsz! Valójában az, hogy a cukor felpörget, csak legenda. Kísérletekben bizonyították, hogy a cukornak semmiféle energiafokozó hatása nincs, éppen ellenkezőleg. A résztvevők még inkább fáradtnak és kevésbé koncentráltnak érezték magukat a cukros ételek és italok fogyasztása után.

    10. Hogy ne legyél folyton éhes

    A túl sok cukor becsapja az agyadat, hogy állandóan azt gondolja, enned kell. Részben azért, mert a cukor hozzájárul a súlygyarapodáshoz. A túlsúly pedig a testet ellenállóvá teszi a leptin hormon hatásaival szemben, ami a jóllakottság üzenetét továbbítja az agynak. A magas cukortartalmú ételekben általában kevés a fehérje és más tapanyagok mennyisége, melyektől a szervezet eltelítődhetne. Ez azt jelenti, hogy nem sokkal azután, hogy megettél egy szelet tortát, újra ehetnéked támad.

    Szólj hozzá