Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

10 hasznos tipp bográcsozáshoz!

Dátum: 2020-08-13 / Írta: Budai István / Látták: 9 /

A szabad ég alatt főznél valamit? Ennek semmi akadálya! Bográcsban még a legegyszerűbb ételek is finomabbnak tűnnek, de hogy még jobban sikerüljön a bogárcsozás, fogadd meg a következő tippeket!




  • 1. Tűzrakóhely

    Ha nincs kiépített tűzrakóhelyed a bográcsnak, egyszerűen készíthetsz magadnak egyet. Keress olyan helyet a kertben, ami távol esik a fáktól, bokroktól, minden olyan dologtól, ami hamar lángra kapna, akár már a tűz melegétől is. Vedd számításba azt is, hogy nem szerencsés, ha az órákon át szálló füst egyenesen a házba áramlik az ablakokon, ajtókon keresztül.
    Áss egy kb. 20-30 cm mély gödröt, ezt kövekkel kerítsd körbe. Az aljára gallyak és papír kerüljenek, amik hamar lángra kapnak. Ha ez sikerült, akkor pakolhatod a tűzre a nagyobb hasábokat.

    2. Tűz

    A tüzet megraktad, lobognak a lángok. De mekkora tűz ideális a bogrács alá? Fontos, hogy a bogrács alját a tűz soha ne érje el, és a tűz szélesebb se legyen, mint a bogrács. Az ideális tulajdonképpen nem a lángokkal égő tűz, hanem a parázs, némi pislákoló tűzzel, ami fölött bőven megfő az étel.

    3. Állvány

    A legfontosabb a stabilitás. A bogrács állványát úgy állítsd be, hogy ne billegjen – ez veszélyes lehet, miközben kavargatod az ételt -, és egyik oldalra se lejtsen. Ha kell, ékeld ki a lábait.

    4. Bogrács

    Bográcsból többféle létezik, ne érezd magad tudatlannak, ha nem vagy tisztában vele, mi köztük a különbség. Az öntöttvas bográcsok nagyon starpabírók, jól vezetik a hőt. Az első használat előtt érdemes kiégetni, használat után pedig rögtön elmosni. A rozsdásodást zsírozással kerülheted el.

    A réz bográcsok szintén jó szolgálatot tesznek, de ne feledd, hogy ebbe savas ételek – ecetes, paradicsomos ételek – nem kerülhetnek.

    A zománcozott bográcsok a legpraktikusabbak, hiszen bármilyen ételt készíthetünk bennük és a karbantartásukkal sem kell foglalkozni, elég csupán elmosni őket. Amire viszont figyelni kell, hogy a zománc könnyen lepattog a bográcsról.

    5. A főzés trükkjei

    Ha eddig a bográcsozást azzal kezdted, hogy jó adag olajat löttyintettél a bogrács aljára, mostantól ezt felejtsd el. Olaj a bográcsba ne kerüljön, kizárólag zsír vagy szalonna! Ha ez felforrósodott, beleteheted a hagymát, amit érdemes egy kicsit megsózni, hogy ne kapjon le. Utána következik a szárazra törölt hús, amit folyamatosan kevergess, hogy előbb kérgesedjen. A pirospaprikával vigyázz, mert ha ráég a bogrács falára, keserű íze lesz az ételnek. Csak az utolsó 1 percben add hozzá, hogy ne éghessen oda.

    6. Milyen ételeket készítsünk bográcsban?

    Bármilyen étel elkészül bográcsban éppen úgy, ahogyan a benti tűzhelyen. Itt azonban, mivel csak egyetlen lánggal gazdálkodhatunk, fontos figyelembe venni, hogy az alapanyagoknak egyszerre kell elkészülniük. A leggyakrabban készített bográcsos ételek, ezért az egytálételek, mint a lecsó, a paprikás krumpli, a pörkölt vagy a gulyás.

    7. Csak türelem!

    Azzal már előre légy tisztában, hogy szabadtűzön az ételek jóval lassabban készülnek el, mint a konyhában. A bográcsozás éppen ezért nem csak a főzésről szól, lényege pontosan az, hogy több órán keresztül remek program a családnak vagy a baráti társaságnak. Hogy igazán élvezhesd, ne éhesen állj neki és gondoskodj arról is, hogy a vendégeidnek ne kopogjon a szeme, hiszen órák múlva fogod tudni csak tálalni a bográcsban főtt ételt.

    Szólj hozzá