Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Szezonális alapanyagok: Július

Dátum: 2020-07-12 / Írta: Budai István / Látták: 50 /

A nyári vakációk első hónapja, ilyenkor mindig jó, ha van friss gyümölcs az asztalon. És most válogathatunk bőven! Még érik a meggy és a cseresznye, málnát és epret is találunk, de a gyümölcs-paletta új tagokkal bővül ebben a hónapban. Igaz ez a zöldségekre is, hiszen ezekből is egyre többet találunk a kiskertben vagy a piacokon.




  • Zöldségek

    1. Kígyóuborka

    Ha a forró nyári napokon gondoskodni szeretnél szervezeted hidratálásáról, az uborkánál jobbat nem találsz erre a célra! Víztartalma több mint 90%-os, ezért könnyedén fedezheted belőle a napi folyadékszükségletedet. Ezenkívül kiváló rostforrás, ha ezt az előnyét szeretnéd kihasználni, ne hámozd meg, hanem héjával együtt fogyaszd! Elsősorban K-vitaminból található benne sok, de antioxidánsokat is bőségesen tartalmaz.

    2. Zöldbab

    Hálás zöldség, hiszen sokféleképpen elkészíthetjük, de akár nyersen, salátába téve is felhasználhatjuk. Sok kálium, kalcium és rost van benne, a zöldségek közt pedig kiemelkedő mennyiségben tartalmaz fehérjét, ezért vegetáriánusok a húst is helyettesíthetik vele. Nagyon jót tesz a májnak, hatásait pedig télen is élvezhetjük, hiszen néhány percnyi párolás után lefagyasztható.

    3. Paradicsom

    Egy szuperélelmiszer, aminek egész szervezetünkre nézve nagyon értékes hatásai vannak. Bizonyítottan képes csökkenteni a rákbetegségek kockázatát, csökkenti a vércukorszintet, javítja a látást, támogatja a szívműködést. Az már csak ráadás, hogy végtelen formában felhasználhatjuk és elkészíthetjük. Frissen is isteni csemege, de télire is érdemes befőzni vagy lefagyasztani.

    4. Bab

    A bab az egyik legjobb vas- és fehérjeforrás a zöldségek között. Aki nem eszik húst, ezekhez a nélkülözhetetlen tápanyagokhoz bőségesen hozzájuthat belőle. Aki rendszeresen fogyasztja, annak kisebb az esélye a szívrohamra, a magas koleszterinszintre és a keringési betegségekre. De nem csak szívünk egészsége felett őrködik, a bab ugyanis rákellenes hatásokkal is rendelkezik.

    5. Paprika

    Ne csak szendvicsbe tegyük, hiszen változatosan főzhetünk is vele! Kerülhet a salátába, mehet a lecsóba, süthetjük, grillezhetjük és szószokat is készíthetünk vele. Magas C-vitamin tartalmával immunrendszerünk barátja, jót tesz a csontoknak, az ízületeknek is. Kalóriatartalma alacsony, ezért fogyókúra alatt sem kell fukarkodnunk vele.

    Gyümölcsök

    1. Áfonya

    Nem könnyű termeszteni, mert speciálisan savas talajt igényel, de ha mégis sikerül életben tartani, az áfonya sok örömet fog szerezni nyáron! Készítsük el gyümölcslének, süssünk vele, főzzünk belőle lekvárt, szörpöt vagy szárítsuk meg, hogy télen teázhassunk belőle! Az áfonyában nagyon sok az antioxidáns, aminek nemcsak az öregedés, de a betegségek ellen is fontos szerepe van. Együk rendszeresen, hogy idősebb korban is megőrizzük mentális frissességünket!

    2. Őszibarack

    Nem is hinnénk, de egy érett, húsos őszibarack 85-90%-a víz, ezért bármilyen édes is, még fogyókúra alatt is fogyaszthatjuk. Elsősorban A- és C-vitaminból tartalmaz sokat, de káliumból, magnéziumból, kalciumból és szelénből is jelentős mennyiség található benne. Hasznos a csontok és az izmok számára, segít megőrizni a keringési rendszer egészségét és remek vérnyomáscsökkentő. Együnk belőle minél többet, míg tart a szezonja, ha pedig marad belőle, tegyük el befőttként!

    3. Görögdinnye

    Rendkívüli víz- és rosttartalmánál fogva bőségesen ehetjük anélkül, hogy a kalóriákat túlzásba vinnénk. A görögdinnye nemcsak a gyerekek kedvenc nyári csemegéje. Sok A-vitamint tartalmaz, ami bőrünk és szemünk számára egyformán értékes tápanyag, antioxidáns összetevői pedig a rák kockázatát csökkentik. Hozzájárulhat a koleszterinszint és a vérnyomás csökkentéséhez, jótékonyan hat a gyulladások és az oxidatív stressz ellen. Ha nyersen már unjuk, készítsünk belőle levest!

    4. Ribizli

    Nagyon jó forrása az antioxidánsoknak, mint az C-vitamin vagy a mangán. Ezek erősítik az immunrendszert, de bőrünkre is jó hatást gyakorolnak, lassítják az öregedést, segítik a bőrsejtek gyorsabb regenerációját. Mivel kitűnő vasforrás, a vörösvérsejtek termelődésének fokozásához is érdemes fogyasztani. Rostjai természetes módon orvosolják a székrekedést, a benne lévő kálium pedig szívünket támogatja az egészséges működésben. Ha nyersen túl savanyúnak érezzük, keverjük más gyümölcsökkel vagy használjuk fel süteményekhez!

    Szólj hozzá