Ez pedig nemcsak a munkát nehezíti, de a legkevésbé sem higiénikus, és további problémák forrása lehet, ha nem lépünk közbe. Márpedig a dugulás ellen a legjobb közbelépés a megelőzés! Most ehhez adunk néhány hasznos tippet!
Mi okozhat dugulást?
Szinte minden, ami a konyhai lefolyóba belekerül. A mosogató nagy igénybevételnek van kitéve nap mint nap, hiszen az ételmaradékok, a rengeteg mosogatószer, a zsiradék elnyelésére hivatott a konyhában. Mivel elkerülhetetlen, hogy dugulást okozó szennyeződések kerüljenek bele, a megelőzés érdekében leginkább a rendszeres kitisztításával tehetünk. Természetesen arra is muszáj odafigyelni, hogy bár az apróbb ételmaradékok leszivárgása elkerülhetetlen, nagyobb darabokból álló szennyeződéseket ne engedjünk a lefolyóba kerülni. A tányért törölgessük el mosogatás előtt, hogy a legkevesebb szennyeződés maradjon rajta.
Így előzhetjük meg a dugulást!
1. Óvakodj a zsiradéktól!
Mindegy, hogy olaj, amiben sütöttél vagy a zsíros étel maradványa a tányéron, nagyon ügyelj arra, hogy zsiradék semmilyen formában ne kerülhessen a lefolyóba, hiszen ez okozza a legtöbb problémát. A zsiradék a dugulás gócpontja a csövekben. Még akkor is lerakódik, ha forró vízzel mosogatsz. Idővel magába szív még több szennyeződést és megszilárdul, elzárva a víz útját. A zsiradék edényekről való eltávolításáról tehát mindig gondoskodj mosogatás előtt. Töröld le az edényeket egy papírtörlővel, a használt olajat pedig gyűjtsd külön!
2. Szilárd darabok se kerüljenek a lefolyóba!
Rizs, kenyér, tészta – ezek mind a lefolyó ellenségei. Még ha úgy is látod, hogy a víz ezektől függetlenül is lefolyik a mosogatóban, biztos lehetsz benne, hogy idővel dugulást okoznak, hiszen megragadnak a csövekben.
3. A forró víz a barátod!
Bár nem jelent biztos védelmet a dugulás ellen, minél magasabb hőmérsékletű vizet használsz, annál jobban csökkentheted az esélyét a dugulásnak. A forró víz hatására a zsiradék kevésbé képes lerakódni, és ugyanez érvényes a mosogatószerre, annak szappanos habjára is. Forrásban lévő vízzel mosogatni ugyan nem lehet, de hetente egyszer átöblítheted vele a lefolyót! Ezzel hosszútávon is gondoskodhatsz a karbantartásáról.
4. Tanuld meg használni a pumpát!
A mosogatókhoz alkalmas pumpa nemcsak akkor tesz jó szolgálatot, mikor a dugulást el kell hárítani. Meg is előzheted vele a kialakulását! Hetente, kéthetente használd, hogy az esetlegesen a lefolyóban ragadt nagyobb szennyeződéseket el tudd mozdítani és ezzel segítsd elő a víz áramlását.
5. A szódabikarbóna segít!
Az enyhe dugulásoknak is kiváló ellenszere, de a lefolyó rendszeres tisztításához is érdemes felhasználni. Egy maroknyi szódabikarbónát szórj a lefolyóba, majd önts rá forró vizet. A lefolyó nemcsak tiszta lesz ezután, de a szagoktól is megszabadulhatsz!
6. Ecettel az ételmaradékok ellen!
A benne lévő ecetsav hatékony a lefolyóba került ételmaradékok ellen. Főleg, ha forró vízzel párosítod! Először ecetet önts bőven a lefolyóba és hagyd hatni 30 percig. Ezután önts rá forrásban lévő vizet! Így feloldhatod a lefolyóban ragadt szerves anyagokat.
7. Tanítsd meg a gyerekeket is!
Ha az egész család használja a mosogatót, de csak te tartod be a rá vonatkozó szabályokat, nem reménykedhetsz abban, hogy megúszod a dugulást. A gyerekeket is tanítsd meg a mosogató megfelelő használatára, az alapvető szabályokra. Arra, hogy az ételmaradékot a tányérról mindig a kukába tegyék, hogy a tányért törölgessék el egy papírtörlővel mosogatás előtt és arra, hogy ne szórjanak bele minden szemetet, ami a kezük ügyébe akadt. Ha mindenki úgy használja a mosogatót, ahogyan kell, meg fogja hálálni!