A húsok tekintetében tényleg nem érdemes egy bizonyos színvonal alá csökkenteni a vásárlást, és nemcsak azért, hogy tényleg finom, minőségi ételek készülhessenek, hanem egészségünk érdekében is.
A frissesség az első
Hol máshol kaphatnánk frissebb húst, mint a hentesnél? A henteshez járás régimódi szokását itt az ideje újra feleleveníteni, és vele együtt végképp elfelejteni, hogy húst a szupermarketekből vásároljunk. Természetesen az a legjobb, ha még hentesüzletből is megtaláljuk azt, ahol garantáltan bízhatunk az áru minőségében és olyan hússal szolgálnak ki, amiért valóban megéri valamivel többet fizetni.
Fagyasztott vagy gyorsfagyasztott?
Lényegtelennek tűnik a különbség, hiszen csak azt számít, hogy mindkettőt az üzlet fagyasztójából vesszük ki. Pedig, hogy gyors- vagy csak simán fagyasztott húsról van szó, nagyon is számít. Ha a hús címkéjén a “fagyasztott” felirat szerepel, akkor a húst -20 fokon, lassan fagyasztották meg. Ilyenkor kevés, de nagy méretű jégkristályok képződnek a húsban, melyek felsértik a hús rostjait, kiolvasztáskor pedig rengeteg sejtnedv távozik a húsból. Ezzel együtt fehérjék és ízanyagok is elvesznek, ezért a lassan fagyasztott húsok kevésbé ízletesek és az állaguk is gyengébb.
Ellenben a gyorsfagyasztott húsokat -40 fokon fagyasztják, így a bennük lévő víznek nincs ideje nagy kristályokká nőné a fagyás folyamata közben. A rostok nem roncsolódnak, kiolvasztáskor pedig alig veszít a hús a nedvességtartalmából.
Ha véres lében ázik
Ilyen húst semmiképpen ne vegyünk! Akkor sem, ha a szupermarket fagyasztójában bukkanunk rá, légmentes csomagolásba zárva, és akkor sem, ha a kisebb üzlet hűtőpultjában látjuk nejlonban csomagolva. Ha a hús úszik a lében, az azt jelenti, hogy a hús már egyszer volt fagyasztva, de a fagyasztás folyamatát már egyszer megszakították, innentől kezdve pedig a hús nem tekinthető biztonságosnak fogyasztás szempontjából. Főleg nem ajánlott az ilyen húst még egyszer lefagyasztani, hiszen ha újra kiolvasztjuk, már romlott árut kapunk.
Vízcseppek a csomagoláson belül
Egyértelmű jele annak, hogy a hús előzőleg fagyasztva volt és már olvadásnak indult. Az ilyen húst vagy azonnal használd fel vagy meg se vásárold, mert eltartani és újrafagyasztani sem lehet.
Sápadt, színtelen hús
Még az egyébként halvány színű csirkemell esetében is felfedezhető a friss és a pultban már régóta várakozó hús árnyalata közötti különbség. Ha a hús elveszti egészséges, üde színét, az annak a jele, hogy már jó ideje érintkezik a levegővel, azaz a kelleténél régebb óta várja a vevőjét. Ilyenkor már részben kiszáradt és részben romlásnak is indult.
Nyálkás, csúszós
Nem is kell megérintened ahhoz, hogy lásd a hús felületén a csillogó, nyálkás réteget, ami beszédesen jelzi, hogy a hús fogyasztása már nem biztonságos.
Túl piros hús
Természetesen mindenki szép, élénk színű húst keres, főleg, ha vörös húsokról van szó. De át ne essünk a ló túloldalára! Ne hagyjuk magunkat becsapni, hiszen a hús sosem lehet élénk piros színű, csak akkor, ha erről mesterségesen gondoskodtak. Az ilyen furcsa színű húsokat bizony kezelésbe vették, hogy minél csábítóbbak legyenek. Ilyenkor vizsgáld meg közelebbről és győződj meg róla, hogy nem holmi színezékről van szó.
Sértetlen csomagolás
Ha csak egészen picit is sérült a csomagolás, azaz szakadás, repedés van rajta, semmiképp ne vásárold meg a húst! A levegő a legapróbb résen is beszökik és megindítja hús romlását, nem beszélve a baktériumokról, melyek szintén villámgyorsan utat találnak maguknak.
Vákuum csomagolt húsok
Az így csomagolt vörös húsok, mint a sertés vagy a marha, természetes módon megbarnulnak. De ha a minőségükkel minden rendben van, akkor miután kiveszed őket a fóliából, visszanyerük egészségesen vörös színüket.
Szinte ingyen adják?
Az akciókon sokat nyerhetünk, de nem a húsok esetében. A lejárat közeli, többször leárazott, szinten ingyen árult húsokat és húskészítményeket semmiképp sem ajánlott megvásárolni, hiszen ezek már a fogyaszthatósági határ szélén járnak. Inkább ne kockáztass velük!
A hús a változatos táplálkozás részét képezi, de a fogyasztásában érdemes mértéket tartani. A minőségi húsok drágábbak ugyan, de ha nem a mennyiségre törekszel, hanem azt tartod elsősorban szem előtt, hogy az alapanyag kifogástalan legyen, akkor jobban jársz!