Való igaz, hogy sok csavar nincs benne, de az egyes lépésekre mégis érdemes odafigyelni, mert vannak olyan trükkök, amiket a háziasszonyok többsége nem tud, viszont nagyban befolyásolják azt, hogy milyen lesz a mindenki által nagyra tartott rántott hús!
1. Nem mindegy, milyen vastagra szeleteljük a húst
Rántani gyakorlatilag bármilyen húst lehet, de minden esetben fontos, hogy milyen vastagok a szeletek. 2-4 milliméternél se vastagabbak, se vékonyabbak ne legyenek! Ha ennél vastagabbak, akkor klopfoljuk ki őket. De ne essünk túlzásba, hiszen a túl vékony hússzelet könnyen kiszárad.
2. Csínján a fűszerekkel!
A húst még panírozás előtt fűszerezzük, de csak sóval és borssal. Bármennyire is csábítónak tűnik a különböző fűszerkeverékeket használni, ezt rántott hús esetében ne tegyük! Az egyszerűségében rejlik a nagyszerűsége, ezt tartsuk szem előtt!
3. Tojás
A tojás felverésére sokan csak néhány mozdulatot szánnak, de így nyúlós és ragacsos lesz az állaga. Vigyünk bele kicsivel több energiát és alaposan verjük fel a tojást! Fontos, hogy sót viszont ne tegyünk bele, bár sokan hagyományosan így csinálják, de elég, ha magát a húst sózzuk meg panírozás előtt.
4. Zsemlemorzsa
A hagyományos panír utolsó lépése, hogy zsemlemorzsában forgatjuk meg a húst. Ám sokak szerint a túl finomra darált, bolti zsemlemorzsa erre a célra nem a legjobb. Egészen más lesz a rántott hús, ha házilag darált, kissé darabosabb morzsát használunk hozzá. Ezt már tetszés szerint fűszerezhetjük, akár sajttal is gazdagíthatjuk.
5. Zsiradék
Az olaj és a sertészsír az, amiben a legfinomabb rántott húst süthetjük. Ez az étel alapvetően bő zsiradékban készül, ezért kár lenne csak a serpenyő aljára csepegtetni egy keveset. A szeleteknek azért úszniuk sem kell a zsiradékban, a legjobb, ha a hús feléig ér az olaj vagy zsír a serpenyőben.
6. Sütési idő
A szárnyasok hamarabb elkészülnek, míg a vörös húsoknak több idő kell ahhoz, hogy átsüljenek. A rántott húst mindig már forró zsiradékba tegyük, de arra ügyeljünk, hogy a zsiradék még ne fortyogjon, mert akkor rögtön megégeti a panírt, de a hús nem tud átsülni. Ha 2-4 mm vastagságú egy szelet, csirke esetében akár néhány perc alatt is készre sül.
7. Sütés folyamata
A rántott húst érdemes többször átforgatni sülés közben, de csak vigyázva, nehogy a panír megsérüljön és leváljon a húsról. A legjobb, ha nem konyhai fogót, hanem laptáto használunk ehhez.
8. Sütés után
A készre sült rántott húst hagyjuk pihenni 5-6 percig. Minden sült húsra érvényes, hogy pihentetni kell, hiszen tökéletes állagát ekkor nyeri el.