Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Miért eszünk szaloncukrot karácsonykor?

Dátum: 2019-12-10 / Írta: Budai István / Látták: 420 /

A szaloncukor mai formájában olyannyira magyar “találmány”, hogy bármerre is járunk a világban, biztosak lehetünk, hogy ha felbukkan, magyarok készítik vagy magyarok árulják.




  • Gyerekkorunk kedvenc édessége, amire egész évben vártunk, ma már korlátlan ízválasztékban elérhető az üzletekben és nagy divatja van a szaloncukor házi készítésének is. Ismerjük meg jobban ennek az ikonikus karácsonyi édességnek a történetét!

    A szaloncukor akár hungarikum is lehetne, olyannyira hozzánk köthető. Azt kevesen tudják, hogy elődje a franciák által készített cukorka volt, egy felfőzött fondant cukor, amit már a 14. században is készítettek. Hogy ez eljutott hozzánk is, az a német cukrászoknak köszönhető, akik már a 17. században átvették, majd a 19. század első felében elterjesztették hazánkban is az akkor még francia módon készített édességet. A cukorkát eredetileg is díszes papírba csomagolták, melynek belsejére aforizmák voltak nyomtatva.

    Hogy a fondant cukorból mikor lett igazi magyar módon készített szaloncukor, azt talán sosem fogjuk már megtudni. Annyi viszont biztos, hogy az 1800-as évek végén a főúri családoknál már nagy divat volt kis tálkában, a szalonban kínálni a vendégeket, a fényes, csillogó csomagolású cukorkával. Neves is innen ered – Jókainál még szalonczukkedliként olvashatunk róla.

    1891-ben egy cukrász kézikönyv már 17 féle különböző szaloncukorról tesz említést, azaz nyilvánvaló, hogy ekkortájt már nagy keletje volt a főként tehetősek körében népszerű édességnek. A cukrászdák nemcsak készleten tartották, de külön megrendelésre is készítették őket, ilyenkor a megrendelő dönthetett a szaloncukor ízéről, illetve a csomagolás színéről is.

    A karácsonyfa állítás szokása Németországból került hozzánk a 19. század végén. Eleinte mézeskaláccsal, aszalt gyümölcsökkel, dióval, papírból kivágott díszekkel csinosították a fákat, majd az eddig a szalonokban kínált cukorka is felkerült rá, valószínűleg mutatós, az ünnephez illő csomagolásának köszönhetően.

    A legnevesebb cukrászdák tömegével készítették a különböző fajtájú és már kifejezetten karácsonyi csomagolásba burkolt szaloncukrokat. Aki nem engedhette meg magának, hogy a szaloncukrot vásárolja, maga kezdte el készíteni. Az első és második világháború amúgy sem kedvezett a szaloncukor tömegtermelésének, ezért előtérbe készültek az otthon készített cukorkák.

    Majd az 1950-es évektől kezdték újra tömegesen gyártani a szaloncukrot, ám ekkor már a korábbinál jóval kisebb választékban. Ekkor árasztották el az üzleteket a bevonat nélküli konzum szaloncukrok, majd a 60-70-es években megjelent a zselés változat is, napjainkban pedig több mint 150 féle szaloncukor közül választhatunk.

    Ezek között megtaláljuk az olcsó és kevébé minőségi cukorkákat, valamint a valódi csokoládéval és gyümölccsel készült szaloncukrokat is. Hogy melyik kerül a fára, azt sajnos nemcsak az ízlésünk, de a pénztárcánk is erősen megszabja, hiszen a szaloncukor az egyik legdrágább édesség lett a magyar üzletekben.

    Szólj hozzá