Először az alapreceptet érdemes megismerni, amit aztán ízlésünk és kreativitásunk szerint változtathatunk. Utána pedig jöhetnek a palacsinta készítéséhez az extra tippek!
Alaprecept
Ahány ház, annyiféle palacsinta. De az alaprecept tökéletes kiindulópont ahhoz, hogy a jövőben tovább fejleszthesd palacsintasütési képességeidet!
Hozzávalók:
- 20 dkg liszt
- 2 tojás
- 3 dl tej
- 3 dl szóda
- 1 csipet só
- olaj
Elkészítés: A tojásokat kissé elkeverjük, majd hozzáadjuk a lisztet. Fokozatosan adagoljuk hozzá a tejet, majd felengedjük szódával és belekeverjük a sót is. A tésztának nagyjából tejszín sűrűségűnek kell lennie, fontos, hogy ne legyen túl híg. Előre felhevített, forró serpenyőbe egy merőkanálnyi tésztát teszünk, majd mindkét oldalán készre sütjük.
Tippek
1. Miután kikevertük a palacsintatésztát, érdemes néhány órára betenni a hűtőbe. Pihentetés közben a liszt szemcséi jobban megduzzadnak, így a tészta kevésbé lesz száraz. Ugyanakkor ez a módszer a tészta szakadását is megelőzi.
2. Ha a tésztába is teszünk egy kevés olajat, sütés közben kevesebbet használjunk. Az első palacsinta alá még löttyintsünk egy keveset, de a többi már megsül extra olaj nélkül is.
3. Amennyiben cukrot is teszünk a palacsintatésztába, jobban figyeljünk a sütésre, mert a cukros tészta könnyebben leragad a serpenyőben. A legtöbb alaprecept ezért nem is ír cukrot a tésztába.
4. A palacsintatésztából vétek kihagyni a szódavizet vagy a buborékos ásványvizet, hiszen a szénsavtól lesz a tészta levegős. Nem véletlen, hogy a hagyományos palacsinta receptek is tartalmazzák ezt a hozzávalót.
5. Ha nem kézzel, hanem robotgéppel keverjük ki a tésztát, azzal is levegősebbé tehetjük.
6. Érdemes szobahőmérsékletű hozzávalókkal dolgozni, hogy a kikevert tészta is szobahőmérsékletű legyen. Ha túl hideg, akkor kívül hamar ropogósra sül, miközben belül még nyers marad.
7. A sütéshez használjunk tapadásmentes bevonattal ellátott serpenyőt, hiszen a palacsintánál az egyik legfőbb rizikófaktor a leragadás. Ennek az esélyét minimálisra csökkenthetjük, ha a tésztát teflon serpenyőben sütjük ki.
8. Édes palacsintákat érdemes olaj helyett vajban kisütni, mert lágyabb, édeskésebb ízt kapnak tőle.
9. Ha sütés közben apró lyukak jelennek meg a tésztában, biztosra vehetjük, hogy túlhevítettük a serpenyőt. Húzzuk félre a tűzről és hagyjuk kicsit hűlni, hogy csökkenjen a hőmérséklete.
10. Ha gyerekeket látunk vendégül, a palacsintatésztához bátran használjunk fémből készült, különböző süti kiszúró formákat. Tegyük őket a serpenyőbe, majd csurgassuk bele a tésztát, hogy felvegye a formát.