Hozzávalók
A linzer alapreceptjéhez csupán liszt, tojás, vaj (nem margarin) és cukor kell. Sokan tejföl hozzáadásával készítik, hogy a tészta jobban összeálljon, de minden esetben figyelni kell az arányokra. Tojásfehérjét ne használjunk, mert attól kemény lesz a tészta. A tojássárgája viszont segít elérni a megfelelő állagot és szebb színt is ad a linzernek.
Összeállítás
A vajat jéghidegen, közvetlenül a hűtőből kivéve használjuk fel. Ha szobahőmérsékletűre engedjük felmelegedni, és így keverjük a liszthez, a liszt jobban felszívja majd, a tészta pedig morzsálódós lesz, ami az egyik legnagyobb baki a linztertésztánál. Hideg vajjal dolgozva jobban tudjuk majd nyújtani is a tésztát, és sütés közben sem fog belőle kifolyni a zsiradék. Mivel a vajjal gyorsan kell dolgozni, hogy fel ne olvadjon, érdemes robotgéppel összeállítani a tésztát, ami hamarabb megoldja ezt a feladatot, mintha a kezünkkel dolgoznánk, illetve a kéz hője sem fogja közben felmelegíteni a vajat. A tésztához szükséges vizet is jéghidegen adagoljuk.
Pihentetés
Az összeállított tésztát pihentetni kell. Csomagoljuk műanyag fóliába, és tegyük egy órára – vagy akár egy éjszakára – a hűtőbe. Ezután könnyebben tudunk vele dolgozni és a végeredménynél is sokat számít, hogy hagytuk-e pihenni a linzert.
Nyújtás és szaggatás
Szokás kérdése, hogy ki mennyire nyújtja vékonyra vagy vastagra a linzertésztát. Bármelyik táborba is tartozol, mindig a tészta vastagságának megfelelően válaszd meg a sütési időt. Értelemszerűen a vékonyabb tésztának kevesebb, a vastagabbnak több idő kell a megsüléshez.
A kinyújtott tésztát szaggassuk ki. Ehhez számtalan forma közül választhatunk, de ha éppen egy sincs kéznél, egy pohárral szaggassunk belőle köröket, ami tökéletes alap, majd egy kisebb pohárral készítsünk a közepébe lyukat, hogy teteje is legyen a süteménynek.
Sütés
175-180 fokon, előmelegített sütőben süssük ki a tésztát. 8-10 perc alatt elkészül, színének világos barnának kell lennie
Hibalehetőségek
Ha a tészta nyúlik
Ilyenkor túl sok benne a tojás vagy a tejföl. Tegyünk hozzá több lisztet, de csak óvatosan adagoljuk, mert a túl sok liszttől kemény lesz a tészta.
Ha a tészta ragacsos
Azért van, mert nem pihentettük vagy nem eleget. Már 20 perc is elég neki, de az egy éjszakán át tartó pihentetés sem árt.
Ha a tészta kemény
Túl sokáig gyúrtuk. Minél tovább dolgozunk vele, annál keményebbé válik, márpedig egy jól sikerült linzer ezt nem engedheti meg magának.
Ha tészta morzsálódik
Ez amiatt fordulhat elő, hogy megolvadt a zsiradék. Ezt előzhetjük meg a hideg alapanyagokkal és a tiszta gyors összeállításával.
Túlsütés
Míg a legtöbb tésztaféle akkor van megsülve, ha aranysárga színű, addig a linzernél ez a szín már a túlsütést jelzi. A linzertészta sápadt, ha színe alapján szinte nyersnek látjuk, már elkészült.
A legpuhább linzer receptje:
Hozzávalók:
- 30 dkg liszt
- 20 dkg vaj
- 10 dkg porcukor
- 1 tojássárgája
- 1 csomag vaniliás cukor
- fél citrom reszelt héja
- 1 teáskanál sütőpor
- 1 üveg baracklekvár
Elkészítése:
A száraz hozzávalókat: liszt, porcukor, vaníliás cukor, sütőpor, citrom reszelt héja, összekeverjük, majd összemorzsoljuk a vajjal.
Ezután hozzáadjuk a tojás sárgáját és ezzel jól összedolgozzuk. A kapott cipót fóliába csomagoljuk és hűtőben 1 órát pihentetjük (nagyon fontos!!).
A tésztát fél cm vékonyra nyújtjuk lisztezett deszkán.
Linzerkiszúróval formára szaggatjuk, majd sütőpapírral ellátott tepsire sorakoztatjuk.
Előmelegített sütőben közepes hőfokon kb 10 percig sütjük. Lekvárral összetapasztjuk őket.
A legvégén vaníliás porcukorral megszórjuk a tetejüket.