1. Hideg vízzel
A foltokat nem fogod tudni kitisztítani hideg vízzel, ám egy teljesen foltmentes, csupán felfrissítésre váró ruhadarabnál teljesen felesleges meleg vizet használni. A mosógép működése közben a legtöbb energia – azaz a legtöbb pénz – éppen arra megy el, hogy a gép a kellő hőfokra melegítse a ruhát. Ha néhányszor viselt, de különösebben nem piszkos ruhákat szeretnél mosni, válaszd a hideg vizes, vagy régebbi gépek esetén a legalacsonyabb hőfokot!
2. Ne tömd túl!
Csábító a gondolat, hogy a szennyesed teljes tartalmától azonnal megszabadulva minden ruhát beletömködj a mosógépbe. A dolog azonban sajnos nem ilyen egyszerű, hiszen ha belezsúfolod a ruhákat, a gép nem fogja tudni tisztára mosni őket. Ne akard megúszni a többszöri mosást, ha igazán tiszta ruhákat szeretnél kivenni a gépből!
3. Áztass!
A reklámokban már régóta halljuk, hogy a legmodernebb mosószerekhez nem szükséges előáztatni a ruhát. Ám nagyanyáink módszerét jobb, ha újra előveszed, mert sokkal nagyobb eséllyel lesz valóban tiszta a ruha, ha előtte beáztatod. Egy lavórba engedj langyos vizet, tégy bele egy kevés mosószert és tedd bele a ruhát. Kissé nyomkodd meg, hogy jól magába szívja a mosószeres vizet, majd hagyd magára. A legjobb, ha egész éjjel áztatod és csak másnap mosod ki géppel.
4. Nem minden folt egyforma
A foltok különböző anyagokból származnak, éppen ezért felesleges lenne elvárni, hogy egyetlen folteltávolítóval minden típusú szennyeződéstől megszabadulhatunk. Pl. a tej- és a fűfoltokra a legjobbak az enzimes foleltávolítók, míg a tintához és az üdítők okozta foltokhoz peroxidos termékre van szükség.
5. Legyen fehér a fehér!
Ha azt veszed észre, hogy a fehér ruháid inkább szürkés árnyalatot vettek fel, gondold át a következőket: Kellő mennyiségű mosószert használsz? Elég magas hőfokon mosod őket? Különválasztod őket mosásnál a piszkosabb ruháktól? A fehér ruhák anyagtól függetlenül is kényes darabok, hiszen egyből meglátszik rajtuk, ha nem megfelelően mosod őket.
A fehérek legjobban magas hőfokon tisztulnak meg, ezért alkalmazd a ruhának még elviselhető legmagasabb hőmérsékletet! Ne keverd őket erősen szennyezett ruhákkal, mert azok vizében ázva csak még piszkosabbak lesznek. Mosószerre pedig mindennél jobban szükségük van, ezért megfelelő mennyiséget használj hozzájuk!
6. Szöszmentesen
Egyes ruhákból mosás közben sok szösz kerül a vízbe, ezek pedig rátapadnak a többi holmira. Hogy ezt megelőzd, tégy fél bögre ecetet az öblítő helyére és végezz vele egy extra öblítést. Ez a módszer állatszőr esetében is működik, és utólag is alkalmazhatod, ha mosás közben jutott eszedbe, hogy egy extra szöszös darab is került a többi közé.
7. Kézzel mosás helyett ruhazsák
A finomabb holmikon gyakran látjuk a jelölést, hogy csakis kézzel moshatók. Ha ehhez nem érzel sem erőt, sem tehetséget magadban, egyszerűbb, ha ruhazsákot használsz, majd a mosógépbe teszed. A ruhazsákkal pontosan ugyanazt érheted el, mintha kézzel mosnál: a ruha nem fog ide-oda csapódni a gépben, nem károsodik az anyaga sem. A hőfokra azonban ügyelj!
8. Zsíros foltra mosogatószert!
Az egyik legmakacsabb szennyeződés a ruhán, ami előfordulhat, a zsíradék. Ha leesszük magunkat valami zsírossal vagy főzés közben ránk fröccsen az olaj, villámgyorsan cselekedjünk! A megoldást pedig a ne a mosószerek között keresgéljük, sokkal inkább a konyhában! A mosogatószer ugyanis a legjobb zsírtalanító, amit vízzel elkeverve használhatunk a ruhákon a fakulás veszélye nélkül.