De ahogyan az összes zsírtól sem kell félni, úgy bizonyos szénhidrátok fogyasztása mellett is számtalan érv szól. A jók a komplex szénhidrátok, melyek az egész test és az agy számára is fontosak. A kutatások szerint éppen ezen tápanyagoknak köszönhető, hogy agyunk nagyobbra fejlődhetett és mind intelligensebbek lettünk az elmúlt évmilliók alatt. Az emberi agy használja fel a test energiakészleteinek 25%-át és a vércukor 60%-át. Mivel a szénhidrátok a legfőbb energiaforrásaink, igenis helyet kell, hogy kapjanak az étrendünkben.
A komplex szénhidrátok hosszú láncú cukormolekulákat tartalmaznak, ezért a szervezetnek több ideig tart lebontani őket. Ez azt jelenti, hogy több energiánk lesz edzeni, hosszú időre eltelítődünk, a fizikai megpróbáltatásokból hamarabb felépülünk – pl. betegség vagy kemény edzés – és jobban fog az agyunk.
Mivel szervezetünk a szénhidrátokat cukorrá bontja le, magas rosttartalmú szénhidrátokat kell választanunk, melyek lassabban bomlanak le és hosszabban tartó energiát biztosítanak. Segítünk kiválasztani a legjobb szénhidrát forrásokat, melyek rengeteg vitaminnal és más tápanyaggal is támogatják az egészséges életmódot.
Édesburgonya
Egyszerű keményítőkben és komplex szénhidrátokban gazdag, magas a rost- és a béta-karotin tartalma, sok vitamin is található benne. Természetes cukrokat tartalmaz, amik megnövelik az inzulin szintet, ezért cukorbetegek számára nem a legjobb választás. Egy közepes méretű édesburgonyában 100 kalória és 27 g komplex szénhidrát van, ebből 4 g a rost. Keményítős szénhidrátjai újratöltik a szervezet energiakészleteit, rostjai pedig csökkentik az étvágyat.
Csicseriborsó
Nagyon kedvelt zöldség, ami kitűnő szénhidrát forrás is, főleg azoknak, akik a súlyukra is szeretnének odafigyelni. Egy bögre főtt csicseriborsóban 45 g lassan felszívódó szénhidrát van, ebből 12 g a rost. Ha naponta belecsempésszük az étrendünkbe, könnyebben tudjuk kontrollálni a testsúlyunkat és hatékonyabbá tehetjük a fogyást is, mivel alacsony a glikémiás indexe és szabályozza az éhségérzetet. A kutatások szerint pedig a káros koleszterin szintjét is csökkenti.
Barna rizs
Kitűnő választás, mivel olcsó és hamar megtölti a gyomrot. Emellett az egyik legjobb forrása a szénhidrátoknak, bögrénként 45 g-ot tartalmaz belőlük. 4 g rostot is tartalmaz, így sokáig biztosít energiát és a fehér rizshez képest csökkenti a zsírraktározódás mértékét.
Zab
A jól bevált zabnál nincsen jobb reggeli. Egy bögrében 104 g szénhidrátot tartalmaz, ebből 17 g rostot. Megtalálható benne a béta-glükán nevű rost is, ami koleszterincsökkentő hatást fejt ki. Lassítja az ételek megemésztését is, így hosszú órákra teltségérzetet biztosít.
Áfonya
Az áfonya több más bogyós gyümölccsel együtt a legjobb szénhidrát források közé tartozik a gyümölcsök között, de bővelkedik vitaminban, ásványi anyagban is. 1 bögre áfonya 10 g szénhidrátot tartalmaz, ebből 7 g a cukor és 2 g a rost. Ez nem egy elképesztően nagy mennyiség, de fogyasztása mellett szól, hogy kiemelkedően magas az antioxidáns szintje és a polifenoloknak köszönhetően rengeteg egészségre gyakorolt előnye van.
Banán
A banánt könnyű megemészteni és tele van gyorsan ható szénhidrátokkal. Egy nagyobb banánban 31 g szénhidrát van, emellett tele van káliummal, ami segíti az ideg- és izomműködést. A banán tulajdonképpen a természet tökéletes edzés előttre és utánra kifejlesztett csemegéje, fogyasszuk bátran!
Gesztenye
A gesztenye sokban különbözik a többi diófélétől, hiszen csak nagyon kevés zsír és fehérje található benne. Főként keményítőből áll és kalóriáinak nagy részét a szénhidrátok teszik ki, melyek hasonlóak a búzáéhoz és a rizséhez. 100 g gesztenyében 44 g szénhidrát van, ezenkívül nagyon gazdag C-vitaminban és egyszeresen telített zsírsavakban.
Zsírszegény joghurt
2,3 dl joghurtban 11 g szénhidrát van, ezért érdemes fogyasztani edzés előt és után is a regenerálódáshoz és az energia fokozásához vagy visszanyeréséhez. A benne lévő kálcium fontos szerepet játszik az izmok erősítésében és az anyagcsere szabályozásában is.