Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Élelmiszerek, amiket meg kell mosnod felhasználás előtt és amiket nem

Dátum: 2017-05-17 / Írta: Budai István / Látták: 669 /

Kiskorunktól kezdve azt tanuljuk, hogy mindent mossunk meg, mielőtt megennénk. Az üzletek polcairól és az árusok standjairól levéve nem tudhatjuk, hányan fogták meg előttünk az élelmiszert, mennyire és mivel van összeszennyezve.




  • Néhány élelmiszert muszáj megmosni, leöblíteni felhasználás előtt, mivel olyan szennyeződéseket tartalmazhatnak, melyeket a vízzel megszüntethetünk anélkül, hogy a konyhában szétszórnánk a kórokozókat.

    Azonban ideje rájönnünk, nem mindegyik gyümölcs és zöldség igényel ekkora odafigyelést.

    Ezeket mosd/öblítsd le!

    Konzerv bab

    Sok háziasszony tart konzerveket a kamrában szükség esetére. Mindig jó, ha az ember felkészül a váratlan helyzetekre.

    A babkonzervek különösen nagy népszerűségnek örvendenek ezen a téren. Nagyon könnyű főzni velük, nem kell az előző esti beáztatással sem bajlódni.

    Ám a folyadék, amiben tárolják őket, tele van nátriummal. Ezért a konzerv tartalmát át kell szűrni és leöblíteni hideg vízzel, hogy a sós anyagot eltávolítsuk a babról.

    Zöldségek és gyümölcsök

    A rajtuk lévő baktériumokat és szennyeződéseket sima vízzel eltávolíthatjuk. Ne használjunk semmilyen tisztítószert, szappant mivel a héj porózus, így a vegyi anyagok felszívódhatnak. Mosás után ajánlott papírtörlővel felitatni a vizet a zöldségekről, gyümölcsökről, hogy a szennyeződés maradékát is eltávolíthassuk.

    Azokat is mossuk meg, amiknek a héja ehetetlen! Bár butaságnak tűnhet megmosni egy dinnyét, az avokádót vagy a citromot, mikor a héjukat úgyis leszedjük, a baktériumok a héjról hámozáskor is átkerülhetnek a gyümölcs vagy a zöldség húsára.

    Rizs

    Sokan átugorják ezt a lépést, de nem szabadna megfőzni a rizst anélkül, hogy leöblítettük volna.

    egalább 2-3-szor mossuk meg és csepegtessük le főzés előtt. Ezzel eltávolíthatjuk a rizsszemeken lévő keményítőt, az esetleges baktériumokat és tisztább ízt, jobb állagot érhetünk el a főzés során.

    Dobozos italok

    Tartozunk magunknak, egészségünknek annyival, hogy lemossuk a dobozokat. Ki tudja, hogy hányféle baktérium, szennyeződés került rájuk a szállítás és a raktározás során.

    Ha lemosni nem is tudjuk, legalább egy nedves törlőkendővel vagy papírzsebkendővel töröljük át.

    A legjobb, ha nem is emeljük szánkhoz a dobozt. A tartalmát töltsük ki pohárba, ahonnan fertőzésveszély nélkül elfogyaszthatjuk az italt.

    Ezeket az élelmiszereket ne mosd/öblítsd el!

    Szárnyas húsok

    Sok háziasszony számára megszokott dolog, hogy főzés előtt lemossa a csirkehúst, teszi ezt abban a tudatban, hogy így megszabadul a baktériumoktól és más szennyeződésektől.

    Csakhogy ennek éppen az ellenkezője igaz. Az öblítéshez használt víz nem elég forró ahhoz, hogy ténylegesen elpusztítsa a kórokozókat, így azok szétszóródnak a konyhában.

    Ha utána közvetlenül azon a felületen készítünk más ételeket, fennáll a keresztfertőzés veszélye. A nyers hús lemosása helyett inkább a konyhai felületeket törölgessük át alaposan, miután húst készítettünk.

    Csomagolt saláta

    Az előre csomagolt zöldségek már meg vannak mosva, így nincs szükség arra, hogy felhasználás előtt újra a csap alá tegyük őket.

    Mivel fogyasztásra kész termékekről van szó, a zacskóból kivéve azonnal megehetjük őket mindenféle előkészület nélkül.

    Az előre csomagolt termékeket gyakran háromszor is megtisztítják, mire a csomagolásra kerül sor, így biztonsággal fogyaszthatók.

    Nyers hal

    Ahogyan a nyers húst, a nyers halat sem ajánlott leöblíteni sütés előtt, hiszen azzal csak növelnénk a baktériumok elszaporodásának esélyét a konyhában.

    Helyette vásároljunk jó minőségű, megbízható forrásból származó halat, készítésekor alaposan mossunk kezet és tisztítsuk le a munkafelületet. Ezek az egyszerű óvintézkedések a legbiztosabb módszerek az élelmiszerekkel kapcsolatos betegségek elkerülésére.

    Nyers tojás

    A boltban vásárolt tojást nem kell lemosni, mert mielőtt az üzletekbe kerül, a tojás speciális mosási eljáráson kell, hogy átmenjen.

    Ennek során a baktériumokat eltávolítják róluk, így nem szükséges újra megtisztítani őket. Más a helyzet természetesen a piacon vásárolt tojásokkal, melyeket minden esetben alaposan mossunk meg!

    Tészta

    A szakácsok kifejezetten véteknek tekintik főzés előtt leöblíteni a tésztát. A természetes keményítők a tésztában éppen azok az összetevők, amiket meg kell tartanunk.

    A tészta főzővizét is éppen azért célszerű megtartani és felhasználni a szószokhoz, mert a benne kioldódott keményítő felbecsülhetetlen segítség a szósz elkészítéséhez.

    Szólj hozzá