A tészta az egyik legelső étel, amit a kezdő szakácsok önállóan elkészítenek. Még azok is, akik nem különösebben rajonganak a főzésért, tudják, hogyan főzzenek tésztát: forralj vizet, tedd bele a tésztát, majd szűrd le. Igen ám, de a dolog mégsem ennyire egyszerű, ha a tészta textúráját és ízét is tökéletesre szeretnénk.
Mennyi tészta?
Kis adagokhoz 50 g száraz- vagy 90 g friss tésztát számolhatunk személyenként. Normál adagokhoz, pl. ebédre, salátával 70-80 g száraztétsztát vagy 100-110 g friss tésztát készítsünk el.
Milyen edényben?
Az edény, amiben a tésztát főzzük, nagy kell, hogy legyen, széles és magas. A legjobb, ha felfelé szűkül, mert így jobban megőrzi a hőt. Szükség lesz fedőre is, hogy a víz hamarabb tudjon felforrni. A fedelet főzés közben vegyük le!
Mennyi víz?
100 g tésztára számoljunk 1 l vizet. Legalább ennyire lesz szükség, hogy a tészta megfelelő állagú legyen. Ha túl kevés a víz, a keményítő a tésztából kioldódik, majd újra felszívódik. Csakis forrásban lévő vízhez adjuk a tésztát!
Mennyi sót?
Literenként 10 g sót adjunk a vízhez még forrás előtt és mielőtt beletennénk a tésztát.
Meddig főzzük?
Amikor a víz már forr, adjuk hozzá a tésztát, majd 20-30 másodperc múlva keverjük meg. Ezután fedjük le az edényt, hogy a víz újra felforrjon. Majd vegyük le a fedőt és főzzük a szárított tésztát 18-20 percig, a friss tésztát 2-3 percig.
Mennyi olajat?
Egyáltalán nem szükséges olajat adni a tésztához. Ha meg akarjuk előzni, hogy a tészta összeragadjon, főzés közben 2-3-szor keverjük meg egy favillával.
Mikor a tészta készre főtt, tésztaszűrővel öntsd le róla a felesleges vizet. A tésztát ne öblítsd le, mivel így túl sok keményítő oldódna ki belőle.