Hozzávalók:
Elkészítése:
A leves kanadai tökből a legjobb, de másféle sütőtökből is készíthető. A tököt meghámozzuk, a magját eltávolítjuk, kockákra vágjuk. A sárgarépákat megtisztítjuk, felkarikázzuk. A karfiolt rózsáira szedjük. A hagymát apróra vágjuk, a fokhagymát kés lapjával szétnyomjuk.
Kevés olíva olajon először a hagymát, majd a fokhagymát megpároljuk, majd a sárgarépát, a karfiolt, a legvégén a sütőtök darabokat is hozzátéve enyhén megpirítjuk. Sózzuk, borsozzuk, kevés őrölt pirospaprikát adunk hozzá, majd felöntjük annyi alaplével, hogy éppen ellepje.
Szárított vagy friss petrezselyem zöldet is adhatunk hozzá. Rövid főzés után szerecsendiót reszelünk bele, és elkeverjük a tejföllel. Kóstoljuik meg, és ha szükséges fűszerezzük utána. Kevés hűtés után, összeturmixoljuk. Tálaláskor kevés olíva olajon pirított tökmagot, és vékonyra szelt tökszeletekből készített chipset szórunk a tetejére, valamint néhány csepp tökmagolajjal tesszük még ízletesebbé. Ajánlatos pirítóst kínálni mellé.
Ki-ki kedve szerint készítheti a levest sűrűbbre, szinte főzelék állagúra, vagy lazábbra is. Kímélő, mégis laktató étel, ami első fogásként ebédre, de önmagában vacsorára is kitűnő.
Napjaink tudományos kutatásai kimutatták, hogy a sütőtök kalciumot, cinket, mangánt, rezet, vasat, foszfort, C-vitamint, karotint, A,B1,B2,B6 vitaminokat, és folsavat is tartalmaz mások mellett. Fogyasztásával szebb lesz a bőr, segít a pattanások kezelésében, hashajtóként, béltisztítóként is alkalmazható. Jótékony hatása segít az emésztési gondok, kezelésében, javítja a máj működését, megelőzi a szív, és koszorúér problémákat, csökkenti a farkasvakság, és a prosztatarák kialakulásának veszélyét.