Hozzávalók:
Tészta:
Töltelék:
Tetejére:
Elkészítése:
A liszthez keverjük a sót és a porcukrot, majd az egészet alaposan összemorzsoljuk a puha vajjal. Ezután az élesztőt morzsoljuk bele, adjuk hozzá a tojássárgáját, öntsük bele a tejet, és gyúrjunk egynemű tésztát. A tésztát folpackba csomagolva hűvös helyen 30 percig pihentetjük.
A cukrot, a vizet és a fűszereket egy lábasba tesszük, majd lassú tűzön sziruppá főzzük, amíg nem kezd színt kapni. Ekkor hozzáadjuk a mézet, a vörösbort és az aszalt szilvát. Az egészet lassan összefőzzük, amíg a szilva teljesen megpuhul, és a keletkező lé sűrű, szirupossá válik.
Ha úgy látjuk, hogy a lé túl gyorsan elpárolog, vagy nem elég bőséges, további vörösbort önthetünk hozzá. Miután a kívánt állagot elértük, kiszedjük a fűszereket. Az egészet botmixerrel pürésítjük, hogy sima krémet kapjunk, majd hagyjuk kihűlni.
Ha egész szilvát használunk, érdemes előre feldarabolni, hogy gyorsabban puhuljon, és egyszerűbb legyen vele dolgozni.
A tésztát két egyenlő részre osztjuk. Az egyik felét kb. 15×25 cm-es téglalappá nyújtjuk, és rákenjük a töltelék felét. A rövidebb széleket kicsit behajtjuk, majd a hosszabbik oldal mentén lazán feltekerjük. A másik tésztadarabot ugyanígy készítjük el.
A bejgliket tepsire helyezzük, majd tojássárgájával lekenjük és hideg helyen hagyjuk megszáradni. Amikor a tojássárgája megszáradt, meleg helyre hozzuk őket, és megkenjük tojásfehérjével. Ezután 20-25 percig kelesztjük őket. A kelesztés után hústűvel vagy saslik pálcával több helyen az aljáig megszurkáljuk, hogy a sütés során távozhasson a gőz.
A sütőt előmelegítjük 180 fokra, alsó-felső sütéssel, majd a bejgliket 30-35 perc alatt szép pirosra sütjük. Ha a bejglik megrepednének, még melegen finoman visszaigazíthatjuk őket.
Tipp: a kirepedés minimalizálása érdekében pontosan tartsuk be a kelesztési időt, és ügyeljünk arra, hogy ne töltsük túl a bejgliket.
Ebből a mennyiségből 2 szál, nagyjából fél kilós bejgli lesz.