Hozzávalók 24 darabhoz:
Tészta:
Mákos töltelék 12 darabhoz:
Gesztenyés töltelék 12 darabhoz:
Kenéshez:
Elkészítése:
A vizet a cukorral felforraljuk és feloldjuk benne a cukrot. A mákhoz hozzáadjuk a kekszet és az ízesítőket (mazsolát is adhatunk hozzá), majd ráöntjük a forró cukorszirupot és jól összekeverjük.
Ha kihűlt és nagyon száraz lenne, adjunk hozzá kevés lekvárt és osszuk el 12 egyenlő részre. A töltelékeket egyenként formázzuk kis rúddá és tegyük félre.
A kiolvasztott gesztenyét keverjük jól össze az ízesítőkkel (ha natúr, akkor adjunk hozzá porcukrot). Ha nagyon ragadna a massza, akkor darált kekszet, ha nagyon száraz, akkor kevés tejet adjunk hozzá, annyit, hogy jól formázható legyen a massza.
Osszuk 12 egyenlő részre és formázzuk henger alakúvá, majd tegyük félre.
A liszthez adjuk hozzá a sót, majd a margarint és a zsírt és morzsoljuk el. Adjuk hozzá a tojássárgáját, porcukrot, mprzsoljuk bele az élesztőt és kezdjük el a hideg tejjel összegyúrni. Annyi tejet adjunk hozzá, hogy egy jól gyúrható, viszonylag keményebb tésztát kapjunk.
A tésztát tegyük bel 30 percre a hűtőbe.
30 perc után osszuk 24 részre a tésztát és egyenként formázzuk golyókká. A golyókat egyenként lapítsuk el a tenyerünkkel, majd nyújtsuk ovális alakúra és 2 mm vastagra. A közepére tegyünk 1 töltelékhenger, majd csípjük össze a tészta széleit, közben igazgassuk a tölteléket úgy, hogy a kiflik végébe is jusson, majd kicsit hengergessük még a nyújtódeszkán, nehogy szétnyíljon a tészta.
A megtöltött tésztákat hajlítsuk patkó alakúra, majd tegyük sütőpapíros tepsire egymástól távolabb. Tojássárgájával kenjük le, majd tegyük szellős, hűvös helyre kb 1,5 órára, amíg megszárad.
Ekkor kenjük le enyhén felvert tojásfehérjével, majd újra tegyük hűvös, szellős helyre ismét 1,5 órára, hogy a fehérje megszáradjon.
180 fokra előmelegített sütőben kb 20-25 perc alatt szép pirosra sütjük a kifliket.
Természetesen dióval is elkészíthető. Ekkor ugyanígy készítjük a tölteléket, csak a mák helyett dióval készítsük el.