Hozzávalók:
Elkészítése:
A tejet a kiskanál cukorral meglangyosítjuk, belemorzsoljuk az élesztőt, és hagyjuk felfutni.
A tepertőt ledaráljuk, fűszerezzük őrölt borssal, sóval. A sóval óvatosan bánjunk, mert a tésztába is tenni fogunk.
A lisztet egy nagyobb tálba szitáljuk egy kanál sóval, beleöntjük az élesztős tejet, egy tojást ütünk bele, a két deci tejföllel összedolgozzuk. Legalább 7-8 percig dagasztjuk, amíg elválik a kezünktől.
Lisztezett deszkán kb. másfél centis téglalapot nyújtunk belőle. Rákenjük a tepertőt, igyekezzünk egyenletesen, majd hajtogatjuk. Először az egyik felét két harmad részig hajtjuk, a maradék harmadot is ráhajtjuk, és a két végét is egymásra. Ha sok lisztet szórtunk a deszkára nyújtás előtt, a tésztánkra ragadt lisztet száraz ecsettel söpörjük le.
A hajtogatást ismételjük meg, óvatosan nyújtva, és hagyjuk pihenni húsz percet. A leveles tésztákat mindig hűvös helyen pihentetjük! Húsz perc után újra nyújtjuk, majd hajtogatjuk. Minél többször van hajtva, annál levelesebb lesz. Azért ne essünk túlzásba, négy-ötszöri dupla hajtogatás elég. Az utolsó hajtásnál a sütőt előmelegítjük 190 fokra.
A tésztánkat két-két és fél cm vastagra nyújtjuk, éles késsel berácsozzuk a tetejét, de csak egy mm mélyen. Öt cm-es pogácsaszaggatóval kiszúrjuk. Arra ügyeljünk, éles legyen a szaggatónk, másként a tetejét lehúzza, és nem tud feljönni a tészta. A tepsibe egymástól legalább három-négy cm-re rakjuk őket, hogy a meleg egyenletesen érjen minden darabot. Tetejét felvert tojással megkenjük.
15 perc alatt készre sütjük.
Érdekesség: Anyukám mindig „megverte” a tepertős pogácsa, meg a hájas tésztáját. Ma sem tudom miért. De ilyen a megszokás, én is végig szoktam püfölni, ahogy tőle láttam.