Hozzávalók:
A tésztához:
A mák töltelékhez:
A gesztenyés töltelékhez:
A kenéshez:
Elkészítése:
A mazsolát beáztatjuk a narancslébe, majd a mákos töltelék száraz alapanyagait egy tálban összekeverjük. A vízhez hozzáadjuk a cukrot és felforraljuk, majd a száraz anyagokra öntjük. Hozzáadjuk a citrom és narancs reszelt héját, fahéjat és az almát is.
A gesztenyés töltelékhez a gesztenyét krumplinyomón áttörjük, kekszmorzsával és aromával, cukorral ízesítjük. Ha nagyon száraz lenne akkor narancslével érjük el a formázható állagot (használhatjuk azt amiben áztattuk a mazsolát).
A tésztához a lisztet és a porcukort és tálba szitáljuk, majd a hideg tej felébe morzsoljuk az élesztőt. A tej másik felében elkeverjük a tojás sárgáját és a sót. Mindkét tejes keveréket a liszthez adjuk és alaposan kidolgozzuk a tésztát. Ne használjunk több lisztet! Ha minden pontosan ki van mérve, akkor a megfelelő állagú tésztát kell kapnunk!
A tésztát nejlonba csomagolva hűtőbe tesszük.
A tölteléket megformáljuk, kb 3 dkg súlyú legyen és hosszúkás, henger alakú. Felhasználásig letakarjuk. A tésztát henger alakúra formázzuk és 4 dkg-os részekre osztjuk. Gombóccá formáljuk, tenyerünkkel kissé ellapítjuk, majd nyújtófával ovális alakúra nyújtjuk. A tölteléket az ovális szélére helyezzük, két végét kissé elkeskenyítjük és szorosan feltekerjük szivar alakban. Kissé sodrunk még a tésztán és vágott felével az alján formázzuk kedvünk szerinti alakúra.
Sütőpapíros lemezre téve a kifliket vékonyan lekenjük felvert tojással és hideg helyre tesszük amíg megszárad rajta a máz. Ismételt kenés következik (vékonyan), ezúttal már meleg helyen kelesztve a kifliket. Ahogy nő a tészta térfogata szép márvány minta rajzolódik ki rajtuk.
Előmelegített 180 fokos sütőben 15-18 perc alatt szép fényes, aranybarnára sülnek.
Hideg tejjel dolgozzunk és nem kell érlelni az élesztőt! Csak akkor lisztezzünk a tészta alá, ha feltétlenül szükséges, különben nem lesz finom omlós a süteményünk ,)