Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Van élet a rántás után? – Egészséges ételsűrítési tippek

Dátum: 2018-07-11 / Írta: Budai István / Látták: 6469 /

A magyar konyhában a rántás története azokra az időkre nyúlik vissza, amikor a legfontosabb az volt, hogy olcsón tudjanak minél laktatóbb, energiadúsabb ételeket készíteni.




  • Azóta azonban nagyot fordult a világ, és az ételek készítésénél ma már a fő szempont, hogy tápláló, ugyanakkor egészséges fogások kerüljenek az asztalra. A rántást éppen ezért ideje átgondolni és körülnézni az egészségesebb ételsűrítési lehetőségek között.

    A rántás során lisztet és zsiradékot használunk, amivel még a legegészségesebbnek induló ételt is tönkretehetjük. A főzelékeket, mártásokat, leveseket el lehet készíteni úgy is, hogy nem dúsítjuk őket feleslegesen energiával, állagukat, ízüket azonban megőrizzük. Erre mutatunk most alternatívákat!

    Burgonyával

    A burgonya az egyik legjobb alapanyag a sűrítéshez, köszönhetően magas keményítőtartalmának. Kiváló zöldséglevesek besűrítéséhez, finom, krémes állagot érhetünk el vele.

    A főtt burgonyát törjük át és keverjük hozzá a pürésített leveshez, majd forraljuk át az egészet. Az étel ettől könnyebben emészthető lesz hozzáadott zsiradék és liszt nélkül.

    Étkezési keményítővel

    Nem csak burgonya formájában, de önmagában is használhatjuk a keményítőt sűrítéshez. A kukoricakeményítő édeskésebb ízt az ételnek, míg a burgonyakeményítő semlegesebb. 1 liter leveshez 2-3 evőkanálnyi keményítőt adjunk.

    Joghurttal

    A joghurtos habarás ugyan már tartalmaz lisztet, de mégis egészségesebb, mint a hagyományos sűrítési módszer. A natúr joghurtot csomómentesre keverjük a liszttel, majd hozzákeverünk egy keveset a levesből.

    A hideg joghurt így átmelegszik és nem lesz zavaros, mikor belekerül a fazékba. Joghurt helyett használhatunk tejfölt vagy kefírt is, ha savanykásabb ételt készítünk. A joghurttal történő sűrítés gluténérzékenyek és cukorbetegek számára is ideális.

    Zöldségekkel

    A zöldségekből készült levest önmagával, azaz a hozzávalók leturmixolásával is sűríthetjük. Ennek a módszernek nagy előnye, hogy semmilyen plusz hozzávaló nem kerül az ételbe, hanem a eredetileg használt alapanyagok állagának átalakításával érjük el a kívánt állagot.

    Ha ragaszkodunk a rántáshoz…

    Amennyiben nem vagyunk hajlandóak lemondani a hagyományos rántásról, annak elkészítési módját változtathatjuk úgy, hogy egészségesebb legyen. Ez az ún. diétás rántás, ami lisztet és zsiradékot is tartalmaz, azonban a hagyományos eljárással ellentétben úgy készül, hogy a lisztet zsiradék nélkül pirítjuk meg, a zsiradékot – olajat – pedig csak akkor keverjük hozzá, mikor már lehúztuk a tűzről. Mivel a zsiradékot nem forrósítjuk fel, az étel sokkal könnyebben emészthető lesz.

    Szólj hozzá