Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

Kell félni az aromáktól?

Dátum: 2014-09-16 / Írta: Budai István / Látták: 716 /

Az aromák olyan íz és/vagy illatanyagok, amelyek segítségével az ember azonosít egy élelmiszert, vagy annak alkotóelemét. Az étkezés alapvető fontosságú vonása, előfeltétele az aroma észlelése: az illat az étvágy megteremtésében, az íz pedig annak fenntartásában játszik szerepet. Míg az élelmiszerek természet adta aroma-tulajdonságai biztosítják, hogy az ember olyan élelmiszereket vegyen magához, amit kíván (és valószínűleg amire szüksége van), a mesterségesen előállított aromák összezavarják ezt az észlelőrendszert.




  • A címben feltett kérdést érdemes egy kissé árnyalni mielőtt megválaszoljuk. Általában az aromáktól nem kell félnünk, hiszen a táplálkozásunkhoz hozzátartozik azok jelenléte és hatása. Ezt igazán jól akkor érzékeli az ember, ha szénanátha vagy megfázás miatt el van dugulva az orra, és emiatt nem érzi a fogyasztandó ételek illatát és ízét, tulajdonképpen képtelen értékelni azok aromáját, és ez bizony szignifikánsan csökkenti mind az evés élvezetét, mind az étvágyat.

    Mesterséges aromák

    Ugyanakkor az is igaz, hogy napjaink élelmiszeriparában mindent meghaladóan elharapózott a mesterséges alap- és adalékanyagok alkalmazásának mértéke, és ha a kérdést a mesterséges anyagok élelmiszerként való fogyasztására értjük, már bizony számolnunk kell negatív véleményekkel is.

    Mégis, a válasz: nem, az aromáktól nem kell félni, ugyanakkor érdemes néhány dolgot végiggondolni azokkal az élelmiszerekkel kapcsolatban, amelyekben nagy mennyiségű és/vagy mesterséges aromát tettek bele az elkészítés során.

    Sajnos gyakori, hogy azokat az ételeket ízesítik erőteljesen, amelynek alapanyagai emberi fogyasztásra éppencsakhogy alkalmas gyártási hulladékanyagok vagy melléktermékek, esetleg a frissességük hagy kívánnivalót maga után. Az aromák feladata ebben az esetben a taszító szagok elnyomása, az étel kívánatossá tétele.

    Gyakori oka az aromák alkalmazásának, hogy az az élelmiszer, amelyet a termékbe kellene rakni annyira népszerű (pl. csokoládé), hogy ha ragaszkodnának az eredeti alapanyag alkalmazásához, a világon megtermelt összmennyiség pillanatok alatt vevőre találna és az egekbe emelné annak árát. Sok gyártónak a jelenlegi árszínvonal is magas, ezért az eredeti adalékanyagot mesterséges vegyülettel helyettesíti, amelynek minősége, és az eredetihez való hasonlóságának mértéke az árának a függvénye.

    Az aromák fajtái

    Az aromákat két nagy csoportba soroljuk: természetes, természetazonos. Az első csoport tagjai ugyan a természetben keletkeztek, de a kivonásukhoz lehet, hogy kémiai folyamatokra van szükség. A második csoport tagjait tisztán kémiai folyamatok útján hozzák létre. Egyes vélemények szerint nem szabad elfelejteni, hogy a mesterségesen létrehozott vegyületek nem fejtik ki a szervezetünkre azt a hatást, mint a természeti folyamatokban keletkezett társaik, így annak ellenére, hogy a vegyi képletük megegyezik, a mesterséges aromák, vitaminok és táplálékkiegészítők csak terhet jelentenek a szervezet számára, de hasznos hatásuk nincs.

    Szólj hozzá