Belépés Regisztáció Keress bennünket Facebook-on
Kategóriák

10 hagyományos levesbetét a dédimamától

Dátum: 2019-01-24 / Írta: Budai István / Látták: 107719 /

A hagyományos magyar levesek elképzelhetetlenek levesbetét nélkül. Nem elsősorban az ízük, sokkal inkább a látványuk és a megmagyarázhatatlan, de mélyen belénk ivódott érzés miatt, hogy egy leves bizony csak levesbetéttel lehet az igazi!




  • A modern konyha ezen a téren is sok újdonsággal gazdagította a hazai leveseket, de érdemes gondolatban fellapozni a dédi receptkönyvét, és elkészíteni a hagyományos magyar levesbetéteket, amiktől a levesek gazdagabbak, laktatóbbak lesznek.

    Gyúrt tészták

    A leginkább klasszikusnak mondható levesbetétek, melyeknek receptje ugyanaz. Elkészítésük technikájában vannak köztük nagy különbségek, melyek a formák számtalan variációjában mutatkoznak meg. Az alaprecept szerint a levesbetétnek való tésztát 2 tojásból és 20 dkg finomlisztből állítjuk össze egy csipet sóval. Ha kezdők vagyunk és extra rugalmas tésztát szeretnénk, a finomliszt egy részét helyettesítsük rétesliszttel. A tésztát jó negyed órán át kell gyúrni ahhoz, hogy aztán könnyen nyújthassuk. Gyúrás után, de még nyújtás előtt érdemes 1-2 órát pihentetni, majd ezután lisztezett deszkán fogjunk neki a nyújtásának.

    Reszelt tészta

    Miután a tésztát összeállítottuk, gombócokat formálunk belőle és 1 órán át hagyjuk pihenni. Ezután nagy lyukú reszelőn lereszeljük, a deszkán hagyjuk száradni, majd egy tepsiben 20-25 percig pirítjuk a sütőben

    Csipetke

    A tésztát nem nyújtjuk vékonyra, hanem kb. fél centi vastagságúra ellapogatjuk, és kézzel belecsipkedjük a levesbe. Ha a leves újraforrása után a tészta feljön a víz felszínére, akkor megfőtt.

    Görcs

    Zsíron hagymát pirítunk, a végén sózzuk és megszórjuk pirospaprikával. Ezzel kenjük meg a 2-3 mm vastagságú tésztát, amit ezután kétszer felhajtunk. 8-10 centis csíkokra vágjuk, a csíkot a két szélén meghúzzuk kicsit és csomót kötünk rá. A forrásban lévő levesbe dobjuk. Ha feljött a víz felszínére, még 3-4 percig hagyjuk főni

    Gyűszűtészta

    Az alapreceptben előírt 20 dkg liszt helyett ehhez a tésztához felezzük le a liszt mennyiségét, hogy lágyabb tésztát kapjunk. Ha még így sem elég lágy, némi zsiradékot adjunk hozzá. Vékonyra nyújtjuk, két lapot egymásra teszünk, de ne nyomjuk őket össze! Gyűszűvel szaggassuk ki a tésztákat, amiket forró olajban sütünk ki ezután. A tészta felhólyagzik és kis gömbök lesznek belőle.

    Csurgatott tészta

    5 dkg lisztből és 1 tojásból készítjük el kevés sóval. Érdemes csőrös edényben készíteni, hogy a csurgatás könnyebben menjen. Sűrű, palacsintaszerű állagot kell kapnunk. A tésztát a forrásban lévő levesbe csurgatjuk, és szinte azonnal meg is fő. Érdemes közvetlenül a leves tálalása előtt belefőzni ezt a tésztát, mert ha sokat áll, nagyon megduzzad.

    Gombócok

    Gombócokkal még tartalmasabbá tehetők a levesek, mint a tésztákkal, éppen ezért készítésüknek nagyobb hagyománya is van az ország nagy részén. A gombóc-betéttől olyan gazdag lesz a leves, hogy gyakorlatilag a főétel szerepét is betöltheti.

    Májgombóc

    15 dkg májból, 1 tojásból, 1 evőkanál zsemlemorzsából, 2 dkg vöröshagymából, 1 evőkanál lisztből és fűszerekből készíthetjük el a májgombócot. A hozzávalókat összekeverjük és kanállal szaggatjuk a levesbe.

    Grízgombóc (daragaluska)

    2 tojás fehérjéből habot verünk, hozzáadjuk a sárgáját, sózzuk és belekeverünk kb. 4-5 dkg búzadarát, hogy lágyabb tésztát kapjunk. Nem forrásban lévő levesbe szaggatjuk. 2-3 perc alatt megfő és feljön a leves tetejére.

    Burgonyagombóc

    25 dkg, sós vízben főtt, áttört burgonyát összekeverünk 2 evőkanál liszttel, sóval, borssal, 1 evőkanál búzadarával. 3 dkg hagymát olajon megpirítunk, majd hozzákeverjük a burgonyás masszához. Végül tegyünk bele petrezselymet is. Formázzunk belőle kisebb gombócokat és főzzük ki a levesben.

    Zsemlegombóc

    Egy zsemlét vízbe áztatunk néhány percre, majd kinyomkodjuk és szétmorzsoljuk. Hozzáadjuk az 1 tojást, az 1 kanál zsemlemorzsát és 3 dkg pirított hagymát. Összedolgozzuk, végül hozzáadunk 1-2 evőkanál lisztet. Kis gombócokat formázunk belőle.

    Húsgombóc

    150 g darálthúsból – lehet sertés vagy marha – és 1 tojásból készítjük el, só, bors és zöldfűszerek felhasználásával. A hozzávalókat összedolgozzuk és kisebb gombócokat formázunk belőlük, amiket a levesben főzünk készre.

    Szólj hozzá